Dodirima do zdravlja

Jedinstvena Bouen tehnika ima sve više pobornika u svijetu medicine. Kao granu komplementarne medicine razvio je Australijanac Tom Bouen i upotpunjuje konvencionalni način liječenja. Prvi terapeuti pojavili su se u Evropi, SAD i Kanadi 80-ih godina prošlog vijeka, a diploma poslijejednogodišnje obuke, validna je svuda u svijetu. 

Ova holistička terapija je prirodna, neinvazivna, bez kontraindikacija, odgovara svim uzrastima, a kod beba, male djece i životinja brzo daje rezultate, dok je placebo efekat potpuno isključen, tvrdi Marija Jokić, terapeut. 

“Sa ovom metodom sam se upoznala kada su ljekari prije 13 godina sumnjali da bolujem od multiple skleroze, a dijagnoze su bile različite. Povremeno mi se vrtelo u glavi, stepenice su mi predstavljale problem. Osjećala sam malaksalost, lelujala u hodu. Stanje se nije popravljalo iako sam se kljukala lijekovima. Probala sam Bouen terapiju, a kada sam ozdravila, odlučila sam da pomažem drugima. I roditelji su mi ljekari, pa sam na neki način krenula njihovim stopama iako sam studirala farmaciju” ,ističe sagovornica za Novosti. 

U Srbiji ima oko 40 terapeuta Bouen tehnike, među njima i ljekara. U pitanju je manuelna tehnika, koja aktivira mehanizme u tijelu i dovodi do ravnoteže na fizičkom, emocionalnom i mentalnom nivou. Pokretom se šalju neurološki impulsi, odnosno “poruke” ka centralnom nervnom sistemu, što dovodi do opuštanja mišića i smanjenja bola. 

“Naše tijelo balansira zahvaljujući stalnom protoku informacija od periferije tijela do centralnog nervnog sistema i nazad. Čim uoči neki disbalans, organizam ga koriguje, poput zarastanja površinskih rana. Ponekad, zbog stresa ili raznih spoljnih uticaja, mozak ne može da prepozna kom delu tijela je potrebna njegova intervencija. Zbog prekida u komunikaciji, dolazi do poremećaja funkcije tijela, čije posljedice mogu da budu bol, smanjena funkcija određenog dijela tijela, različite bolesti, problemi sa spavanjem, osjećaj nezadovoljstva, umora”, naglašava Marija Jokić. 

A, kako izgleda tretman? Pacijent prvo leži na stomaku, a poslije20-ak minuta okreće se na leđa. Terapeut po redosledu izvodi nežne, a istovremeno moćne pokrete koji podstiču određene tačke na tijelu. Traje od 30 do 45 minuta, a radi se preko lagane odjeće. 

“Pokrete izvodim preko mekih tkiva, tu nema istezanja i gnječenja mišića, kao kod masaže, a ni manipulacije na zglobovima ili kostima kao kod hiropraktike. U tijelu se aktiviraju različiti mehanizmi koji opuštaju tijelo, poboljšavaju protok krvi i limfe, ubrzavaju procesa regeneracije. Kod akutnih problema, već u toku tretmana popušta napetost i bol”, naglašava naša sagovornica i zaključuje da se ništa u životu ne dešava slučajno. Tako je i nastava Bouen tehnike organizovana u istom motelu, u kojem je prije više od 44 godine njen otac, dr Žarko Đurović, bio na rehabilitaciji, kao jedan od požrtvovanih ljekara koji se zarazio opasnim virusom variole vjere. 

Ono što Bouen tehniku razlikuje od drugih su pauze, koje su i kljjuč uspjeha terapije. Serije pokreta prekida dvominutni predah, terapeut tada izlazi iz prostorije i ostavlja pacijenta da se opusti. Tako tijelo ima dovoljno vremena da se prilagodi manuelnoj tehnici, odnosno da napravi fina podešavanja koja će potom smanjiti napetost ili bol. 

“Mnogi u pauzama počnu da zevaju, neki čak i zadremaju, ali ima i onih koji u određenim dijelovima tijela osjećaju trnjenje i strujanje. Dejstvo tretmana traje nekoliko dana, a naredni se radi poslijesedam do 10 dana”, ističe Marija Jokić. 

Ispravlja i čukljeve 

Za šest do osam nedelja ili mjeseci, u zavisnosti od problema, mogu da se isprave i čukljevi, ali i podmladi i zategne lice. U svakom slučaju, značajno se poboljšava zdravstveno stanje. 

Bouen tehnika pomaže kod: mišićno skeletnih problema, astme, sinuzitisa, opstipacije, dijareje, grčeva, gastritisa, tegoba sa jetrom, žučnom kesom, bubrezima, kardiovaskularnim sistemom, štitnom žlezdom, kod dijabetesa, hormonskog disbalansa, steriliteta, neredovnih menstruacija, cista i fibroma na jajnicima i dojkama, neuroloških stanja. Poremećaja imunog sistema, hroničnog umora, stresa, depresije, vrtoglavica, noćnog mokrenja, hiperaktivnost kod djece.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.