Dogovor Beograda i Prištine – ni blizu ni daleko

Državni funkcioneri ponavljaju da je Srbija za dijalog i kompromis, ali da će se teško stići do rešenja, a sam predsednik kaže da je za Srbiju najbolje da zauvek reši problem sa Albancima.

“Pamfletizam” – tako komentare na svoju posetu Kosovu opisuje Vučić u autorskom tekstu za rođendansko izdanje Blica. Smatra da je “deo javnosti prešao preko njegovog diskontinuiteta sa politikom Slobodana Miloševića, pa komentatore s leva i s desna optužuje da zanemaruju to što je “protiv mitova i večnih istina”.

“Za jedne sam izdajnik Srbije, za druge pravde i demokratije. I kada za Srbe sa Kosova vrlo jasno tražim prava, a ne teritoriju, dogovor i kompromis, a ne rat, to ne odgovara ni jednima, ni drugima”, napisao je Vučić.


Mitove o Kosovu su počeli da grade nacionalisti poput Vučića, kaže za N1 reditelj Stevan Filipović, pa cinizmom naziva to što oni koji su, kaže, “kuvali celu stvar, sada gase vatru”.

“To nije završen proces. Nisu oni devedesetih gradili tenzije, pa sad prestali stvarno da grade tenzije. Ne, oni grade histeriju nacionalističku u njihovim kontrolisanim medijima i tabloidima, što je 90 odsto medija svaki dan…Sad ćemo da vidimo da li imaju ideju, a nisam siguran da imaju, gde to sve vodi. Sa jedne strane to rešenje koje treba da se desi, sa druge strane podgrevanje histerije nacionalističke”, kaže Filipović.

A šta je zaista za pregovaračkim stolom – razgraničenje, čija je definicija nepoznanica, razmena teritorija ili nešto treće? Nejasno je i iz saopštenja predsednice Vlade posle susreta sa zamenikom šefa diplomatije Nemačke.


Brnabić je istakla kompromis kao jedino rešenje i dijalog bez obzira na težinu problema. Smatra i da Srbija nema interes u održavanju “zamrzutog konflikta”, a u prvi plan stavlja “hrabrog predsednika”.

Nešto konkretniji direktor Kancelarije za Kosovo Marko Đurić koji, upitan o razgraničenju, kaže da u ovoj fazi dijaloga nije u interesu pregovaračke pozicije Srbije da istupa sa bilo kakvim detaljima.

Da je Kosovo deo Srbije koja ne može da ostvari pravo ulaska u svoj posed, poručuje jedan od osnivača Saveza za Srbiju Dragan Đilas. Iako smatra da rešenje mora da bude prihvatljivo za oba naroda, Đilas kaže da za Savez korekcija granica nije opcija.

“Mi moramo da budemo spremni na određene kompromise, ali ti kompromisi nisu da sednu njih dvojica i da crtaju neke granice, pa sutra da kažu nismo ih crtali. To nije ta politika ‘Nemamo nijedan metar na Kosovu, pa je sve naše’, to je jedna šizofrena politika”, kazao je Đilas.

U susret narednoj rundi dijaloga, u javnosti ista mantra. Svi su za dijalog, ali niko ne može da kaže kada bi moglo da se stigne do održivog rešenja, ni kako bi ono moglo da izgleda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.