Istina je: Roditelji imaju omiljeno dijete

Činjenica da pojedini roditelji sa više djece mogu da prema jednom osjećaju veću naklonost više ne predstavlja tabu temu. Ovakva osjećanja imaju realnu i kako kažu psiholozi opravdanu osnovu. Ipak, nikako ne smiju da budu razlog favorizovanja ‘omiljenog’ djeteta.

– U našoj sredini, a vjerovatno i šire nije prihvatljivo iskreno govoriti o tome da nam je jedno dijete draže od drugoga, ali ipak dinamika odnosa u porodici nam govori drugačije kao i neka istraživanja koja su potvrdila hipotezu da je moguće više voljeti jedno dijete.

Istraživanje koje je sproveo sajt “Perentdiš”, a u kojem je učestvovalo 2.212 roditelja, pokazalo je da je 34 procenta majki i 28 posto očeva pravi razlike među svojom djecom i osjeća veću privrženost prema jednom djetetu.

Ovi podaci rijetko koga ostave ravnodušnim jer preovlađujuće mišljenje u većini društava nalaže da roditelji treba i moraju da osjećaju bezuslovnu ljubav prema svojoj djeci. Ono što se smatra kulturno, društveno i moralno prihvatljivo, odudara do realnosti. A ta odstupanja čine neizbježnim pitanje zašto se to dešava.

– Postoje razni faktori koji mogu da dovedu do favorizovanja jednog djeteta u odnosu na ostalu djecu. To mogu da budu genetske predispozicije i temperament, karakteristike ličnosti, red rođenja, pol, i razni drugi faktori koji mogu da se pronađu u specifičnim okolnostima.

Stručnjaci tvrde da sam tok porođaja ima uticaja na odnos majke i djeteta. Bolan i dugotrajan porođaj može da stvori ambivalantna osjećanja prema bebi koja opstaju dugo vremena. Period života u kojem se žene i muškarci ostvare u ulozi roditelja, može da utiče na njihov odnos sa djecom. Beba ponekad dođe u trenutku kada ste odlučili da se posvetite karijeri ili njeno rođenje promijeni vaš odnos sa partnerom, a vezu između ova dva događaja je teško zaboraviti.

Ta pomiješana osjećanja prema jednom djetetu ne isključuju ljubav prema njemu, ali upravo ta protivurječna priroda emocija dovodi do toga da o njoj roditelji ćute.

– Roditelj može da prema djetetu osjeća ljutnju, pa čak i blagi prijezir. O tim negativnim osjećanjima on mora da razgovara sa psihoterapeutom ili prijateljem kako bi se pronašao i otklonio njihov uzrok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.