Izgradnja TE „Novo Kosovo“: Ako ne ispuni obaveze vlada Kosova će platiti oko 20 miliona eura

Odlazeća kosovska vlada upozorava, da ukoliko se do maja sledeće godine ne završi zakonska procedura započeta sa američkom kompanijom “Contour Global” u vezi izgradnje termoelektrane “Novo Kosovo”, da će finansijske posledice snositi strana koja ne ispuni ugovorene obaveze.

Vlada Kosova je potpisala ugovor sa američkom kompanijom “Contour Global” krajem 2017. godine za izgradnju TE „Novo Kosovo“ snage 500 megavata u iznosu od 1,3 milijarde evra. Ovaj projekat predstavlja najveću stranu investiciju na Kosovu, prenosi Koha.

Odluka o sprovođenju ugovora sa američkom kompanijom ostaje novoformiranoj vladi.

Ministar ekonomskog razvoja u ostavci Valjdrin Luka, je rekao da je predviđeni rok za realizaciju ugovora maj, 2020. godine.

On naglašava, da ukoliko Vlada Kosova ne ispoštuje ugovorom precizirane obaveze, dužna je da američkoj kompaniji nadoknadi iznos od 19,7 miliona evra, u suprotnom, američka kompanija je dužna da kosovskoj vladi isplati 17,5 miliona evra.

Državna garancija za finansijski paket izgradnje TE “Novo Kosovo” zahteva 2/3 glasova kosovskih poslanika.

Izgradnji termoelektrane „Novo Kosovo“ usprotivili su se predstavnici civilnog društva koji smatraju projekat štetnim po životnu sredinu i građane.

Viši naučni saradnik Instituta za razvojnu politiku (INDP) Dardan Abazi, rekao je za Radio Slobodna Evropa da ugovor o izgradnji elektrane „Novo Kosovo“ treba da bude raskinut čak i ako je Kosovo u obavezi da plati penale zbog neispunjavanja obaveza.

Prema njegovim rečima, realizacija ovog projekta je štetna za stanovništvo i kosovski budžet, te ugovor treba raskinuti, jer i američka kompanija ima poteškoće u finansiranju istog.

Abazi ocenjuje da će se povlačenjem ovog ugovora otvoriti tržište i rasprava o budućnosti kosovskog energetskog sistema, tj. koliko treba ulaganja u obnovljive izvore energije i kako bi se stvorilo energetsko tržište i za buduće generacije.

Očekuje se da će buduću kosovsku vladu formirati Pokret Samoopredjeljenje i Demokratski savez Kosova, oba ova politička subjekta se ne slažu sa ugovorom koji je sa američkom kompanijom potpisala odlazeća vlada.

Samoopredeljenje smatra da ovaj ugovor ne treba realizovati jer američka kompanija može povećati cenu električne energije.

Dok će, DSK odbaciti svaku alternativu za ulaganje koje povećava cenu električne energije za 100 odsto i najavljuju da će izgraditi nove energetske kapacitete.

Odlazeći ministar Luka, smatra da je izgradnja TE „Novo Kosovo“ neophodna, kako Kosovo ne bi uvozilo električnu energiju.

Prema njegovim rečima Kosovo će i dalje uvoziti električnu energiju, uglavnom iz Srbije u vrednosti od oko 60 miliona evra godišnje.

Luka je naglasio da je redovno snabdevanje električnom energijom, osnovni uslov za strane investicije.

Planirano je da termoelektrana „Novo Kosovo“ počne sa izgradnjom ove godine i da bude puštena u rad 2023. godine.

Kosovo ima više od 10 milijardi tona lignita, po količini ovog resursa je peto na svetu, uprkos tome Kosovo se i dalje suočava sa nedostatkom električne energije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.