Jedna šoljica espresa može da uspori dotok krvi u vaše srce

Jedna šoljica espresa može da uspori dotok krvi u vaše srce, otkrili su stručnjaci Univerziteta u Palermu. Iako šoljica espresa može da bude idealni jutarnji “podizač”, ona može da bude i opasna za vaše srce!?

Samo jedna šoljica najpopularnijeg kafe-napitka usporava dotok krvi u vaše srce za jednu petinu – otkrilo je ovo istraživanje. Nasuprot espresu, kafa bez kofeina pojačava protok krvi.

“Kofeinska” varijanta

Širom svijeta pokrenuta su istraživanja o posljedicama po one koji piju previše šoljica espresa u kratkom vremenskom periodu. Primjera radi, italijansko Ministarstvo zdravlja savjetuje da se ne pije više od pet šoljica espresa dnevno.

Inače, samo jedna šoljica espresa sadrži 130 miligrama kofeina, za razliku od, recimo, 75 miligrama u šoljici instant kafe. Odmah iza espresa je filter kafa sa 120 miligrama kofeina u jednoj šolji.

Italijanski istraživači sa Univerziteta u Palermu ispitivali su protok krvi kod 20 odraslih “dobrovoljaca”, koji su pili samo jednu šoljicu espresa i upoređivali sa podacima grupe koja je bila kafu bez kofeina. Kod “kofeinske” varijante zabilježeno je prosječno smanjenje protoka krvi od 22 procenta tokom jednog sata od uzimanja napitka, objavljeno je u Evropskom žurnalu o kliničkom nutricionizmu.

Razlog bitnog smanjenja dotoka krvi u srce je što kofein blokira hemijska jedinjenja koja šire krvne sudove. Ovo zapažanje opravdava i podatak da je protok krvi blago porastao kada su “dobrovoljci” popili kafu bez kofeina. 

Također, zabilježen je značajan porast krvnog pritiska ispitanika poslije konzumiranja espresa.

Popularnost

Sudeći prema izjavama mnogih stručnjaka, kafa bez kofeina dobra je za zdravlje jer sadrži antioksidanse koji ubrzavaju blagotvorne procese u organizmu, a velike doze kofeina u klasičnom espresu ih poništavaju u kratkom vremenskom periodu. Ali, dugoročno gledano, antioksidanti u kafi mogu da pobijede kofein.
 
O takvom zapažanju govore i podaci nekih ranijih istraživanja da “klasični” (kofeinski) ljubitelji kafe imaju manje problema sa srcem i dijabetesom u poređenju sa ljudima koji ne piju kafu. Istraživači ovaj, naizgled, paradoks objašnjavaju činjenicom da kafa sadrži kofein i antioksidante koji u sprezi različito djeluju kada se sagledavaju kratkoročno, a drugačije kada se ispituju dugoročno.

Bez obzira na upozorenja stručnjaka, u svijetu popularnost espresa raste. Espresu nije konkurencija ni sve brojnija ponuda različitih napitaka od kafe.

Pozlilo joj nakon sedam šoljica

Prije nekoliko godina u Britaniji je zabilježen slučaj 17-godišnje Džasmine Vilis koja je hitno odvezena u bolnicu sa ubrzanim radom srca, groznicom i otežanim disanjem nakon što je popila sedam duplih espresa.

Dr. Jan Pol iz britanskog Udruženja koje se bavi utjecajem kafe na zdravlje ljudi skreće pažnju javnosti da je ispitivanje stručnjaka Univerziteta u Palermu sprovedeno na samo 20 “dobrovoljaca” i da kofein na ljude djeluje različito.

Inače, u Britaniji je općeprihvaćen stav stručnjaka da je 400 – 500 miligrama kofeina dnevno, što je četiri do pet šolja, neškodljiva količina za većinu ljudi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.