JOŠ JEDAN BALKANSKI POZDRAV IZ BRUXELLESA: Kako su se na raportu kod Mogherini, Vučić i Thaci odjednom našli na istoj strani

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je, govoreći o pismu američkog predsednika Donalda Trumpa, pozitivno ocijenio američko interesovanje, ali naveo da ne dijeli sva mišljenja sa predsjednikom SAD.

Prema Vučiću, pismo je dokaz da su SAD zainteresovane za kompromisno rješenje, da će “velika mašinerija” biti iza Trumpa.

“To što on kaže da smo u finalnoj fazi, ja se s tim ne mogu saglasiti i ne mislim da smo blizu rešenja, ali mi se čini da ovo pokazuje koji je nivo zainteresovanosti SAD da se dođe do takvog rešenja. Da li je to moguće, da li je to realno, to prosto ne mislim da je lako ni jednostavno. Mi nemamo alternativu nego da nastavimo da razgovaramo”, izjavio je Vučić.

S druge strane, kosovski predsednik Hashim Thaci je mišljenja da je moguće postizanje sporazuma u bliskoj budućnosti:

“Čvrsto vjerujem da ćemo u narednim nedjeljama ili mjesecima okončati proces tako što ćemo postići sporazum između Kosova i Srbije”, naglasio je kosovski predsjednik.

Vučić je izrazio spremnost da nastavi dijalog sa Prištinom ali ne prije nego što Vlada Kosova ukine tarife na uvoznu robu, a Thaci je naglasio da će do naredne runde dijaloga doći poslije novogodišnjih praznika.

Thaci i Vučić su bili gosti šefice evropske diplomatije Federice Mogherini koja je organizovala neformalni ručak sa liderima sa Zapadnog Balkana gdje se razgovaralo o prilikama u regionu. Ove godine, Mogherini je pozvala “lidere regiona”, tako da su se među zvanicama našla tri predsjednika i tri premijera.

Na ručak su pozvani predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Kosova Hashim Thaci, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, a među premijerima su pozvani Denis Zvizdić iz BiH, Zoran Zaev iz Makedonije i Edi Rama iz Albanije, s tim što Rama nije došao u evropsku prijestolnicu zbog situacije u njegovoj zemlji.

U saopćenju iz kabineta Mogherini navodi se da su lideri Zapadnog Balkana izrazili najjaču podršku Prespanskom sporazumu i postizanju sveobuhvatnog pravno-obavezujućeg sporazuma u kontekstu dijaloga između Beograda i Prištine.

“Takođe su se obavezali da će raditi na unapređenju integracije regiona u EU u duhu dobrosusjedskih odnosa i pomirenja, uzdržavajući se od svih akcija i izjava koje ne doprinose ukupnim interesima i strateškim ciljevima regiona”, stoji u tekstu.

Radni ručak sa liderima zemalja Zapadnog Balkana Mogherini je ustanovila prošle godine kada je pozvala sve premijere iz zemalja regiona s ciljem da se raspravlja o prilikama na Zapadnom Balkanu i potvrdi podrška briselskih institucija za procese evropskih integracija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.