Jovanović: Nema mjesta za Rusiju u dijalogu, Srbi da se okrenu institucijama u Prištini

Lider Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović, kaže u intervjuu za Gazetu Ekspres da bi Rusija trebalo da se drži van dijaloga Kosova i Srbije, da je američko angažovanje neophodno i ističe da konačni dogovor ne bi bio efikasan ako mu bude nedostajala podrška naroda.

Jovanović, koga Gazeta Ekspres opisuje kao jedinog političara “u susednoj državi koji podržava nezavisnost Kosova”, kaže za zabrinutost Nenada Rašića da može doživeti sudbinu Olivera Ivanovića, da bi se svi uplašili kad bi razmišljali kako su stvari išle nakon ubistva srpskog političara.

Gazeta dalje piše da lider LDP-a, “komentarišući linčovanje koje Srbija čini onima koji su protiv Srpske liste na izborima 6. Oktobra”, kaže da je to zaostavština Miloševićevog režima, istovremeno pozivajući zajednicu kosovskih Srba da skrenu pogled prema institucijama Prištine.

„Jasno je da je Rusija do sada pokušala da potkopa sav napredak u pregovorima Beograda i Prištine i ne očekujem da se to uskoro promeni. U Ruskom interesu je da se zamrznuta konfliktna situacija nastavi, jer na taj način balkanska regija neće imati stabilnost. Oni se ne nadaju samo scenariju bez dogovora, već su vrlo aktivni u promociji i podržavanju nacionalističkih grupa koje se protive dijalogu“, rekao je Jovanović.

Upitan o izjavama bivšeg američkog ambasadora u Beogradu Kamerona Muntera o nespremnosti predsednika Srbije Aleksandra Vučića da potpiše konačni sporazum sa Srbijom, lider LDP-a je rekao da problem između Prištine i Beograda neće biti rešen samo od činjenice da će biti postignut dogovor.

“Naivno je misliti da postoji dugačak niz političkih lidera ili potencijalnih političkih lidera koji čekaju da sede u Vučićevoj stolici i potpišu sporazum sa Prištinom. Od 2012. kada je Vučić došao na vlast, preduzeo je nekoliko vrlo odlučnih koraka ka normalizaciji odnosa. Takođe je vrlo površno misliti da će ovaj problem nestati nakon potpisivanja sporazuma. Vučićev najveći izazov je nagovoriti društvo da podrži njegov dogovor sa Kosovom, a on ga ne nudi jer mu je udobno u položaju u kojem se sada nalazi. Pomirenje i normalizacija odnosa – ove velike reči – nemaju smisla ako su ograničeni na političke elite koje susreću u Briselu. Efekat ovih političkih procesa mora se proširiti i na građane i obaveza je naših lidera da to objasne i sprovedu “, rekao je Jovanović za Gazetu Ekpres.

Predsednik LDP-a imenovanje Metjua Palmera vidi kao moguće osveženje u novoj fazi dijaloga.

“Model olakšavanja dijaloga od strane EU nije bio efikasan, potrebno nam je više od olakšanja, potrebno nam je da EU i SAD preuzmu određenu odgovornost jer je jasno da sami ne možemo postići dogovor. Međutim, dogovor neće biti postignut bez iskrene volje u oba društva. Takav sporazum bi mogli da potpišu politički lideri, ali taj sporazum ne bi bio od koristi ako narod ne bi bio spreman da ga podrži “, rekao je on.

Upitan da li postoji rizik da ponovo bude ubijen neki političar zbog burne situacije na severu uoči izbora, Jovanović je rekao da se zajednica kosovskih Srba oseća kao da živi na “Divljem zapadu”, i prema njegovim rečima, stabilizacija situacije treba da bude prioritet i za Srbiju i za Kosovo, jer ističe da neće biti normalizacije situacije dok se ne postigne konačan dogovor između dve strane.

„Moje mišljenje nije važno u ovom slučaju. Srpska zajednica oseća se kao da živi na Divljem zapadu i to bi trebalo da bude prioritet obe vlade u Beogradu i Prištini. Jasno je da sever Kosova neće biti miran i normalan sve dok se ne postigne dogovor između Kosova i Srbije. Prekid pregovora doveo je do još veće nestabilnosti. Umesto saopštenja za štampu i retorike koja pokazuje vlasništvo nad severom, dve strane bi trebale da sarađuju u uspostavljanju zakona i reda pokrenutog Briselskim sporazumom, ali bojim se da niko više ne oseća rezultate”, precizirao je predsednik LDP-a.

Govoreći o podršci koju Srbija pruža Srpskoj listi, Jovanović kaže da je veoma loša činjenica da stranka koju predvodi Goran Rakić ne predstavlja interes Srba koji žive na Kosovu, već srpske Vlade.

„Činjenica da je Srpsku listu stvorila i podržala Vlada Srbije nije tajna niti veliko iznenađenje. Srbija nije imala drugog načina da promoviše sprovođenje Briselskog sporazuma i da pomogne kosovskim Srbima u kosovskim institucijama. Sada ga koristi za kontrolu situacije. Naravno, nedostatak ovog pristupa je što Srpska lista ne predstavlja interese naroda Kosova, već Vlade Srbije“, rekao je Jovanović.

Jovanović razlikuje jezik Vlade Srbije u odnosu na srpsku zajednicu koja živi na Kosovu kao nešto što ne donosi nikakve koristi, ali svima nanosi veliku štetu.

Govoreći o podelama između srpske zajednice, Jovanović je rekao da su podele između Srba i Albanaca, a kasnije i između Kosova i Srbije, dodale problem.

„Rekao bih da je cela atmosfera opasna. U početku postoji podela između kosovskih Srba i Albanaca, a potom postoji podela i polarizacija unutar srpske zajednice na Kosovu, ali i između Kosova i Srbije. To je globalni trend, jedan od retkih koji smo prihvatili, vidimo ovakvu polarizaciju između SAD-a i Velike Britanije – zemalja u kojima je rođena demokratija. Naravno da treba da brinemo još više jer se sećamo istorije sukoba koji su vođeni kao politički i etnički. Govor mržnje, dezimformacije, nacionalistički stavovi ne donose nikakve koristi, ali svima čine veliku štetu. Smatrao bih ozbiljnim državnikom i političkim liderom muškarca ili ženu koji će prekinuti ovaj ciklus nasilnog govora”, dodao je lider LLP-a.

Prema njegovim rečima, poslednjih 30 godina Srbi koji žive u susednim zemljama uvek su videli sramotu loše politike Beograda i kažu da su za to platili visoku cenu.

„U poslednje tri decenije, Srbi koji žive u susednim zemljama plaćali su najvišu cenu zbog remetilačke politike Beograda. Srbi iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Kosova, koji su svoju sudbinu stavili u ruke Beograda tokom 1990-ih, ostali su beskućnici, raseljeni i žrtvovani. Ista stvar će se desiti i sa kosovskim Srbima, koji su ostali u ovoj zemlji nakon svega što se dogodilo, osim ako svoj sopstveni interes postave nad onim što neko naziva „nacionalnim interesom“, zaključio je Jovanović.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.