Kako je EU izdala Ahtisarija i Kosovo

Iako je proglašenje kosovske nezavisnosti obavljeno u punoj koordinaciji sa međunarodnom zajednicom i prilagođeno potrebama Evropske unije, EU je izdala Kosovo jer je ostala neutralna u odnosu na njegov status, piše danas dnevnik Koha ditore.

“Od pregovora do proglašavanja nezavisnosti Kosova, sve je prilagođeno potrebama EU i ulogama koje su bile planirane. Ali na kraju, EU je izdala (Martija) Ahtisarija, jer nije imala jedinstvo da podrži njegov prijedlog i izdala je i Kosovo i ostala neutralna u odnosu na status. Na taj način EU ne tretira Kosovo jednako kao i druge zemlje regiona ali istovremeno ne pomaže ni Srbiji, kojoj ostavlja utisak da još može da pronađe drugo rješenje koje nije nezavisnost”, piše taj dnevnik.

List navodi da su deklaracije o nezavisnosti po prirodi unilateralne, ali da je proglašavanje nezavisnosti Kosova najmanje unilateralno jer je sve obavljeno u punoj koordinaciji sa međunarodnom zajednicom i prilagođeno potrebama Evropske unije.

Dnevnik je podsjetio na put pregovora o statusu Kosova koji je predvodio izaslanik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Marti Ahtisari i ponašanje zemalja koje nisu priznale nezavisnost Kosova nakon njenog proglašavanja prije deset godina, 17. februara 2008 godine.

“Razlike u pristupu nezavisnosti Kosova su došle do izražaja dan nakon proglašavanja nezavisnosti Kosova kada je tadašnji ministar spoljnih poslova Španije Miguel Moratinos, zemlje koja i danas nije priznala Kosovo, uprkos stavu da niko ne daje ocijene o proglašavanju nezavisnosti Kosova dok se o tome ne postigne saglasnost unutar EU izjavio kako je ‘proglašavanje nezavisnosti Kosova drastično gaženje međunarodnog prava'”, ukazao je list.

Prema tom dnevniku, i EU i zemlje koje su podržale Kosovo su imale mogućnost da, nakon odluke Međunarodnog suda pravde da Kosovo prilikom proglašavanja nezavisnosti nije pogazilo međunarodno pravo i da nije u suprotnosti sa rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN, naprave pomak u prizanju Kosova, ali da kosovsku nezavisnost još nije priznalo pet država članica EU.

Umjesto toga zatraženi su pregovori o normalizaciji odnosa.

Izvor: Beta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.