Ko ruši Vladu Kosova?

Skupština Kosova najavila je da će ove nedjelje razmatrati Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, čije je usvajanje posljednji uslov EU za liberalizaciju viza Kosovu.

To, međutim, ne potvrđuje premijer Kosova Isa Mustafa, koji je danas otputovao za Brisel kako bi pokušao da ubjedi evropske zvaničnike da se Kosovu omogući vizna liberalizacija, odnosno da se uslov o ratifikaciji Sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom suspenduje na dvije godine.

Kako je za RSE izjavio portparol Vlade Faton Abdulahu, ukoliko Kosovo ne uspije u tom periodu da ratifikuje Sporazum, vizni režim bi ponovo stupio na snagu.

Predsjednik Skupštine Kadri Veseli, inače koalicioni partner Mustafe, u petak je nakon telefonskog razgovora sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Hojtom Brajanom Jiom, kazao da je postignut dogovor da se pitanje demarkacije nađe pred Skupštinom ove nedjelje. Njegova partija očekuje da Vlada ovo pitanje prebaci na Skupštinu.

Telefonski razgovor sa američkim zvaničnikom obavio je i premijer Mustafa, ali on nije precizirao da će Vlada ove nedjelje Sporazum proslijediti Skupštini na razmatranje.

Portparol vlade, Abdulahu kaže da će se o tome znati više tek nakon povratka Mustafe iz Brisela, u četvrtak.

Mustafa je u nekoliko navrata rekao da će to uraditi onda kada glasovi budu bili sigurni, koji su za sada upitni.

U međuvremenu, opozicija vrši napore da okonča mandat trenutnoj vladi, a demarkacija se u javnom diskursu pominje kao i povod za tako nešto.

Jedan od lidera opozicije Fatmir Limaj saopštio je u petak da je ujedinjena opozicija sakupila dovoljan broj glasova za vanrednu sjednicu o rušenju vlade.

“Očekujemo veoma brzo i predstavljanje te peticije i njen uspjeh. Očekujem da će se vlada veoma brzo oboriti i da će zemlja ići u nove izbore”, dodao je Limaj, dodajući da će dvije naredne nedjelje biti odlučujuće po tom pitanju.

Do tada će se više znati i o daljoj sudbini Ramusha Haradinaja, lidera opozicione Alijanse za budućnost Kosova, koji se od januara nalazi u Francuskoj i čeka na odluku pravosudnih organa o izručenju Srbiji. Njegovo ročište zakazano je za 27. april.

Znaće se i da li bi opozicija išla na izbore u koaliciju.

Premijer Mustafa je uoči odlaska za Brisel kazao da je “paradoksalno da se kaže da su svi spremni za vojsku s jedne strane, a istovremeno se organizuje i peticija za nove izbore”.

On je na svom Facebook profilu rekao da izlaz iz situacije nije bežanje od odgovornosti.

“Kao premijer ne plašim se izazova i ispunjavanja obećanja, kao što smo se složili u ovoj koaliciji. Nadam se i da se Skupština i poslanici Skupštine neće predati lažnim pričama o demarkaciji, zato što će istina na kraju uvek ispliva”, kazao je on.

Kosovo nije u mogućnosti da ratifikuje granicu sa Crnom Gorom zbog nedostatka glasova u Skupštini. Pored oštrog protivljenja opozicije, ovom sporazumu se protivi i jedan deo poslanika vladajućih partija.

Opozicija smatra da Kosovo Sporazumom o demarkaciji gubi 8.000 hektara zemlje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.