Lijekovi koji bi nam uskoro mogli promijeniti život!

Naučnici testiraju mnoge lijekove koji bi nam u budućnosti život učiniti mnogo lakšim.

Svako ima nešto u životu što bi želio promijeniti. Donosimo vam pet lijekova koje naučnici testiraju, a koje bi nam uskoro mogle promijeniti život.

5. Pilula koja zamjenjuje tjelovježbu
Istraživači na Dana-Farber institutu okrili su hormon koji imitira vježbanje na način da ubrzava sagorijevanje masnoća. Hormon imena irisin pomaže tijelu da loše bijele masne stanice pretvori u smeđe dobre stanice. Rezultat je istovjetan tjelovježbi, sagorijevanje kalorija, brža razgradnja šećera, sve što možemo zamisliti u samo jednoj piluli.

4. Lijek protiv mamurluka i možda čak i alkoholizma

Naučnici na Univerzitetu u Kaliforniji razvili su lijek DHM, za koji tvrde da bi mogao drastično smanjiti simptome mamurluka. Lijek je dobiven koristeći hemikalije iz orijentalnog stabla grožđica, koje Kinezi već 500 godina koriste za sprečavanje mamurluka. Lijek se u SAD-u još uvijek testira, ali od 2008. godine u prodaji je u Južnoj Koreji.

3. Muška kontracepcijska pilula
Naučnici već duže vrijeme pokušavaju razviti mušku kontracepcijsku pilulu, ali to se pokazalo kao vrlo kompliciran proces, piše Cracked. Vrlo je, naime, teško kontrolisati količinu proizvedenih spermija i njihovu brzinu kretanja, tako da pilula još uvijek ostaje na pokušaju.

2. Pilula koja sprečava kompulsivnu kupovinu

Da, kompulsivna je kupovina ozbiljan poremećaj i čak ima i svoje ime. Zove se, naime, oniomanija. Pilula utječe na na glutamat, hemikaliju u mozgu za koju se vjeruje da je odgovorna za opsesivno-kompulsivne poremećaje, prenosi dnevnik.hr. Mnogi zdravstveni stručnjaci vjeruju da je i kompulsivna kupovina vrsta OKP-a te su na principu liječenja OKP-a razvili i pilulu za liječenje manije kupovanja. I zaista djeluje.

1. Lijek protiv rasizma
Naučnici sa Univerziteta Oxford otkrili su da se mogu boriti protiv rasizma i to lijekom koji već postoji i koristi se za liječenje tjeskobe. Naučnici su ispitanicima koji su se izjašnjavali kao rasisti dali propranolol. Nakon uzimanja lijeka, dokazano je smanjenje rasizma na podsvjesnoj razini. Britanski naučnici vjeruju da je to zbog toga što lijek utječe i na dijelove mozga odgovorne za strah i emocije. Jedina prepreka u masovnoj distribuciji lijeka jest etika, odnosno, nemogućnost dokazivanja je li ko i u kolikoj mjeri rasist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.