Ministarska konferencija u Skoplju: Sigurne granice uslov stabilnosti regiona (VIDEO)

To je bila prilika da se sumiraju rezultati postignuti posljednju deceniju, od kako je rođena ideja za održavanje konferencije koja bi okupljala ministre unutrašnjih poslova i sigurnosti, te čelnike institucija čiji je zadatak da pod budnim okom nadziru granice u našem regionu.

Svi učesnici konferencije jednoglasni su u ocjeni da nijedna incijativa za regionalnu saradnju na zapadnom Balkanu i približavanje EU ne može biti održiva ako nije dugotrajna.  Ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović i njegov srbijanski kolega Ivica Dačić smatraju kako je sigurnost granica od krucijalne važnosti za ukupnu stabilnost našeg regiona.

– To je pitanje prenošenja kriminala sa teritorije jedne države na teritoriju druge države, to je pitanje terorizma, šverca roba, trgovine ljudima… Zato je veoma bitno da između naših država postoje dobri odnosi i dobra granična kontrola, naveo je ministar Dačić.

Na putu od vojne do civilne kontrole granica sklopljen je niz međudržavnih sporazuma, formirane su zajedničke granične patrole, kontakt centri za međudržavnu policijsku i carinsku saradnju te učinjeni brojni drugi potezi koji vode zajedničkom cilju – da se granice otvore za građane i istovremeno potpuno zatvore za svaku vrstu ilegalnih aktivnosti.

– Koristimo iste instrumente i sredstva za borbu protiv korupcije, organizovanog kriminala, ilegalnih migracija i djelujemo zajedno, naglasila je Gordana Jankulovska, ministrica unutrašnjih poslova Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije.

Višegodišnje kreiranje zajedničke politike upravljanja granicama imalo je odraza na sigurnosnu sliku regiona i njenu percepciju u ovdašnjoj i javnosti EU.

 [Bošnjak KS info] 

– Promijenio se cjeloukupan svjetonazor o granicama – u prošlosti se na granice gledalo kao na granice teritorijalne odbrane protiv neprijatelja. Danas se na njih gleda kao na poveznice u regiji koja korača ka EU, rekao je Theodor Winkler, direktor DCAF-a.

Ulazak Hrvatske u EU, predstavljat će novi izazov za graničnu sigurnost zemalja regiona, a pogotovo BiH s obzirom da će granica između Hrvatske i BiH postati najduža vanjska granica Unije, koju će dijeliti s nekom zemljom.

– To će značiti da treba raditi više i mnogo više kako bi uhvatila korak sa susjedima i imala koristi od činjenice da će biti u susjedstvu EU. Regionalne incijative poput ove između Crne gore, Srbije i BiH za uspostavu centra za regionalnu saradnju, koji će možda biti izgrađen u Trebinju, korak je u pravom smjeru, podcrtao je Stefan Feller, šef Policijske misije EU u BiH.

Čelnici bh. sigurnosnih struktura svjesni su izazova kakav se stavlja pred BiH spajanjem granica EU sa našom granicom. Ministar Ahmetović uvjeren je u sposobnost naših institucija da BiH učine pouzdanim partnerom Unije.

Uspješna priča o regionalnoj saradnji u oblasti sigurnosti granica u našem regionu bit će zaokružena ispunjenjem zajedničkog cilja našeg regiona  – ukidanje granica. On će biti ostvaren onog dana kada se svi nađemo pod zajedničkim krovom EU, kad vanjske granice Unije budu pitanje o kojem će se raspravljati daleko od naše domovine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.