Na Kosovu zbog zagađenog vazduha 2014 smrtnih slučajeva godišnje

Gostujući u Jutarnjem programu RTK2 Avdulah Nišori iz regionalnog centra za zaštitu životne sredine uzrazio je bojazan da će ove godine kvalitet vazduha na Kosovu biti bolji u odnosu na prošlu godinu.

„Bojim se da ćemo nešto bolje reći ove godine, sve zavisi od vremenskih prilike. Prošle godine decembra meseca mi smo bili top lista. 19. decembar i 20. januar su bila dva najkritičnija momenta kada je zagađenost vazduha sa PM 2,5 bila preko 400, što znači da je to previše i veoma štetno. Pre nedelju dana je isto bilo preko 258 miligrama po kubnom metru“, kazao je on.

Nišori je izneo i podatke medija o smrtnosti u regionu zbog zagađenog vazduha.

„Prema skoroj statistici Kosovo ima 2014 smrtnih slučajeva godišnje zbog zagađenosti, dok Bugarska 1972, Srbija je na trećem mestu sa 1716, dok je Makedonija na četvrtom mestu sa 1500“.

Nišori je kazao da je bitno ulaganje u kvalitet vazduha ističući da je svaki korak u tom pravcu dobrodašao.

„Kratkoročne mere neće brzo da reše problem. Treba sada početi da bi bilo efekta nakon par godina jer su to velike investicije. Ono što je najbitnije i što može veoma brzo da se uradi jeste ono što je i krenulo ove godine, a to je da se zabrani upotreba uglja što je više moguće, jer je to jedan od dodatnih zagađivača tokom zimskog perioda. Ono što je najbitnije i najskuplje jeste intervenisati u Kosovo A i B, tamo gde je najpotrebnije i najbitnije. Drugi vid zagađivača koji dosta opterećuje sredinu u poslednje vreme jeste saobraćaj, pogotovo u urbanim sredinama. Recimo, doći iz Kosova Polja do Prištine treba vam najmanje pola sata, to je dovoljan dokaz da je velika gužva u saobraćaju i normalno je da je to velika koncentracija gasova koje automobili ispuštaju, uticaj ima i kvalitet goriva i stare mašine“.

On je takođe istakao da je veoma bitna i saradnja u regionu.

„Mi kao regionalni centar često pokušavamo da inplementiramo regionalne projekte jer vazduh nema granice, ne može da se postavi zavesa koja će da zaštiti jednu ili drugu stranu, tako da je saradnja između država u regionu veoma bitna i potrebna kako bi zajednički pokušali da smrtne slučajeve smanjimo koliko je to moguće“.

Nišori ističe da bi EU mogla da utiče na rešavanje ovih problema.

„Predspostavljam da je pitanje Novog Kosova pitanje koje se godinama odugovlači, normalno da je bilo problema i sa stranim donatorima. Međutim, EU i naša vlada bi trebalo nešto više da rade i da što pre počnu sa izgradnjom novog kapaciteta, sa novijom tehnologijom i manje zagađenja“.

Avdulah Nišori je takođe istakao potrebu da svaka opština ima zakonske obaveze da se bavi zaštitom životne sredine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.