Nacrt izvještaja o napretku Kosova: Ključni momenat za liberalizaciju viza

Kosovo je napravilo napredak, koji je mogao da bude i bolji. Usvojen je niz zakona u smjeru evropskih integracija. Usvojena je demarkacija sa Crnom Gorom i evropska zajednica trebalo bi da se ponaša kao pouzdan partner i ako su uslovi ispunjeni, mi treba da uradimo svoj dio u oblasti vizne liberalizacije.

Pitanje korupcije i organizovanog kriminala je i dalje problem. Potrebna je normalizacija odnosa između Beograda i Prištine i dijalog bi trebalo da se vodi na transparentan način – neke su od ključnih poruka iz nacrta izvještaja o napretku Kosova, izvjestioca Igora Šoltesa. Pred evropskim parlamentarcima danas je predstavljen i nacrt izvještaja za Srbiju takođe.

„Definitivno možemo da kažemo da je Kosovo napravilo korake napred u nedavnoj prošlosti. Napredak je mogao da bude i bolji. Naravno, mnogo je razloga za to. Jedan od njih je da su političke partije tako podjeljene da je stvaranje konsenzusa komplikovano. U isto vrijeme interna komunikacija je takođe problematična,“ naveo je Šoltes.

Podcrtao je i da je usvojen niz zakona „u smjeru EU integracija“, te da je usvojena i demarkacija sa Crnom Gorom – „jedan od najvažnijih uslova za liberalizaciju viza“:

„Ovo je veoma važno, jer Kosovo je jedina zemlja na Zapadnom Balkanu čiji građani ne mogu slobodno da se kreću u EU, mislim da Evropski parlament i evropska zajednica treba da se ponašaju kao pouzdani partner i ako su uslovi ispunjeni, mi treba da uradimo svoj dio u oblasti vizne liberalizacije.“

Nadam se da je politička volja prisutna u Savjetu takođe i da će se ovo dogoditi uskoro, dodao je.

„U svom izvještaju istakao sam i pitanje korupcije i organizovanog kriminala. Ovo je i dalje problem, to je proces koji će se nastaviti u budućnosti takođe. Mislim da će biti potrebno puno napora da bi se smanjili rizici za ovakve stvari. Pitanje predstavlja i uticaj politike na pravosuđe i druge vladine funkcije, ali postoji i problem evidencije slučajeva borbe protiv korupcije na najvišem nivou,“ istakao je Šoltes.

„Takođe smatramo da moramo da naglasimo šta je djelimično pomenuto u izvještaju za Srbiju. Voljeli bismo da vidimo normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine i voljeli bismo da se dijalog nastavi što je pre moguće. Ovo će da nas odvede bliže cilju – da obje strane ispune obaveze iz dijaloga da bi imali važan korak napred,“ kazao je.

Ističe takođe:

„Važno je da se ovaj dijalog vodi na transparentan način, jer je ispravno i pravedno da kosovski parlament bude informisan i ovo će im dati pravo da ovlaste ili podrže dalje korake.“

Na kraju, Šoltes je pomenuo i pitanje životne sredine, te da je u izveštaju naveo informacije o zagađenju vazduha u Prištini koje, dodao je, utiče na zdravlje ljudi, a što je poslijedica energetskog sektora odnosno elektrane koja je najveći „zagađivač“, te da bi EU mogla da „učini svoj dio“.

Nakon što su izvještaji predstavljeni, parlamentarci imaju rok da do 31. avgusta podnesu amandmane, nakon čega se izvještaji ponovo razmatraju, te usvajaju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.