Najpohlepniji čovjek u Kini: “Ukrao je 14,5 milijardi dolara, imao vlastiti harem

U zemlji velikih brojki kao što je Kina velike su i svote koje se korupcijskim radnjama može pronevjeriti. Bivši ministar sigurnosti Zhou Yongkang i njegova rodbina sumnjiče se, doznaje se ovih dana, za krađu čak 14,5 milijardi dolara. Riječ je o najvećem korupcijskom skandalu u više od 60 godina u Kini, a konfiscirana je imovina te vrijednosti, tvrde dva izvora iz vlade.

Bez presedana

Nema službenih potvrda, ali prema izjavama upućenih državnih izvora, u sklopu istrage o korupciji dugogodišnjeg prvog čovjeka policije i obavještajaca u protekla je četiri mjeseca privedeno i ispitano oko 300 članova njegove obitelji, kolega i prijatelja. Temeljem otkrića istrage zamrznuti su bankovni računi s ukupno 37 milijuna juana, odnosno pet milijardi dolara te domaće i inozemne obveznice u vrijednosti od 51 milijarde juana, odnosno osam milijardi dolara. Izvršeni su i pretresi domova osumnjičenih u Pekingu, Šangaju i pet provincija. Pritom je konfiscirano 300 stanova i vila, umjetničkih slika te više od 60 vozila. Oduzeta su i skupa pića, zlato, srebrnina i gotovina u domaćoj i stranoj valuti, pronađeni u stanovima Zhouovih pomoćnika.Istraga i akcija ovakvog obujma presedan je u povijesti moderne Kine, a svrha je poslati poruku da predsjednik Xi Jinping ne štedi ni najviše rangirane dužnosnike kad je riječ o borbi protiv korupcije, odnosno očitoj čistki Partije.

Kućni pritvor

Zhoua su se donedavno bojali svi u Kini. Na popisu njegovih poteza je velika reforma policije koju je pokrenuo, a u sklopu koje je, među ostalim, dao otkaz stotinama policajaca koji su navodno bili alkoholičari. Umirovio se na posljednjem kongresu KP-a Kine, no nakon što je podržao izgnanog i svrgnutog političara Boa Xilaija, počele su glasine o tome da je u nemilosti partijskog vrha i čak da je bačen u kućni pritvor. Te su se glasine pojavljivale i bile demantirane u protekle dvije godine, no sada je potvrđeno da će 71-godišnji dužnosnik postati najnoviji kineski moćnik koji je završio kao žrtva korupcijske čistke. Bo Xilai je, podsjetimo, u rujnu osuđen na doživotni zatvor zbog korupcije i zloporabe vlasti nakon što je njegova supruga optužena za ubojstvo jednog britanskog biznismena.

Zhou je od prosinca prošle godine u kućnom pritvoru, a ovo je prvi put od 1949., kad je Komunistička partija došla na vlast, da je formalno optužena osoba tako visokog položaja. Prema nekim navodima, Zhou je čak završio u Unutarnjoj Mongoliji.

Zhou Yongkang je put do najviše vladajuće elite u današnjoj Kini počeo radeći kao tehničar na naftnom polju Daqing u vrijeme Kulturne revolucije. Osvajajući kinesku energetsku pozornicu, uzdigao se u političkom svijetu. Bio je na čelu Nacionalne naftne kompanije Kine od 1996. do 1998. i tada je postao i ministar prirodnih resursa. Dug je i impozantan popis njegovih funkcija. Na mjestu ministra energetike bio je do 1999., a u međuvremenu je postao tajnik KP-a u Sečuanu, najnapučenijoj kineskoj provinciji. Zhou je sjedio u Sekretarijatu Centralnog komiteta KP-a, najmoćnijeg političkog tijela u Kini, i bio je na čelu Državnog vijeća – kineskog kabineta. Od 2002. do 2007. bio je ministar sigurnosti. I njegov je najstariji sin Zhou Bin optužen za korupciju u Sečuanu i naftnoj industriji.

Na glasu kao ženskar

Ovaj 71-godišnjak nedavno je optužen i za to da je sastavljao hareme s TV voditeljicama i starletama, koje su bile na raspolaganju političarima. Bio je na glasu kao ženskar, osobito nakon smrti prve supruge. Glasine su kružile i o njezinoj sumnjivoj pogibiji u nesreći 2008., za što su neki upirali prstom u Zhoua. A Zhou se zatim oženio s Jia Xiaoye (43), nećakinjom bivšeg predsjednika Jianga Zemina. Pisalo se i o njegovoj vezi s Li Dongsheng (58), zamjenicom direktora CCTV-a, koja ga je upoznavala s kolegicama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.