Napredak ka viznoj liberalizaciji, kočnice kriminal i korupcija

Kosovo je uspostavilo pravni i zakonodavni okvir u smislu readmisije, reintegracije, bezbjednosti dokumenata, upravljanja granicama/graničnim prijelazima, migracije, azila, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, policijske i pravosudne saradnje, zaštite podataka i elementarnih prava povezanih sa slobodom kretanja, navodi se u prvom izvještaju Evropske komisije o napretku koji je Kosovo postiglo ka liberalizaciji viza.

Trenutni kapaciteti Kosova za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije su i dalje ograničeni, što može imati ozbiljan uticaj na unutrašnju bezbjednost EU, kaže se u saopštenju Evropske komisije.

Komisija je ocjenila napredak Kosova u svakom djelu mape puta za viznu liberalizaciju i dala je set preporuka kosovskim vlastima za oblasti u kojima je potrebno odlučnije djelovanje kako bi njegovi građani dobili režim bezviznog putovanja.

U izvještaju se takođe procjenjuju potencijalne bezbjednosne i imigracione uticaje vizne liberalizacije sa Kosovom.

Izvještaj utvrđuje dva nova djela koje Kosovo treba da usvoji u svojem zakonodavstvu – zakon o saradnji između agencija u integrisanom upravljanju granicama/graničnim prijelazima i zakon o suzbijanju trgovine ljudima.

Nekoliko drugih djelova zakonodavstva, kao što su zakoni o imenima, strancima, azilu, kontroli granica/pograničnih prijelaza, finansiranju političkih partija i nacrt zakona o prisluškivanju telekomunikacija, trebalo bi da se dodatno izmjene kako bi se osiguralo njihovo usklađivanje sa standardima EU.

Potrebno je da se razjasne odredbe novog krivičnog zakonika i zakonika o krivičnom postupku, a potrebno je i da se usvoji novi zakon o povratu imovine.

U saopštenju Evropske komisije se navodi i da stopa odbijenih zahtjeva za vizu predatih na Kosovu varira zavisno od države članice, dok je broj građana Kosova kojima je odbijen ulazak u EU nedavno udvostručen. Broj građana koji su nađeni da nelegalno borave ili traže azil u EU je opao, a broj nerješenih zahtjeva za readmisiju bi trebalo da se smanji.

Komisija će krajem ove godine sprovesti još jednu procjenu, koja će konkretno biti usredsređena na napore Kosova da usvoji preporuke date u ovom izvještaju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.