Od 2013. četiri prijelaza: Thaçi i Dačić i postigli dogovor o graničnim prijelazima

Primjena zajedničkog upravljanja prijelazima između Srbije i Kosova, počinje 10. decembra. Prema riječima premijera Srbije to neće promijeniti postojeći režim na prijelazima, niti će stvoriti novu granicu.

Treća runda razgovora premijera Hashima Thaçija i Ivice Dačića izavršena je dogovorom o uspostavljanju zajedničkog upravljanja prijelazima na četiri punkta između Srbije i Kosova, koji bi trebalo da prorade, dva 10. decembra, a dva do kraja ove godine.

Premijer Kosova Hashim Thaçi sinoć (4.12.) potvrdio je formiranje posebne jedinice u okviru kosovske policije koja će se baviti zaštitom srpskog istorijskog i vjerskog nasljeđa. Sa druge strane Srbija je izrazila spremnost za transparentno finansiranje Srba na sjeveru Kosova, naglasivši da „to i nije tajna i da je budžet javni dokument.“
Navodeći da je Srbija u obavezi da primijeni dogovore koje je potpisala prethodna vlada i da je upravo ovaj o zajedničkom upravljanju prelazima najteži za državu i narod, premijer Dačić u Briselu naglašava da se radilo na tome da se izvuče „najviše što se može“ iz protokola koji, prema njegovim riječima, nisu bili napravljeni u interesu srpskog naroda.

„Krenuće se u sprovođenje ovog sporazuma na četiri prijelaza, dva na sjeveru, a dva na drugom dijelu granične linije. Neće biti promjene režima u odnosu na postojeći. Neće biti naplate carine kada je riječ o robi koja ide na sjever i neće građani sjevera imati problema sa ličnim dokumentima i tablicama. Ukoliko bude suprotnog ponašanja na prijelazima Srbija će suspendovati sprovođenje ovog sporazuma“, naglasio je Dačić, dodavši da će teme carine i dokumenata za Srbe sa sjevera biti predmet daljih razgovora od januara u koje će biti uključeni Srbi sa sjevera.

Dvije strane su se dogovorile i oko imenovanja oficira za vezu, koji će, prema objašnjenju premijera Srbije, biti pri misijama EU u Beogradu i Prištini, služiti za posredovanje u dogovorima iz dijaloga, ali neće imati diplomatski satus niti predstavljati začetak diplomatskih predstavništava. Inicijalno su razmijenjena mišljenja o telekomunikaciji i energiji i dogovoren nastavak rada ekspertskih grupa u tim oblastima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.