Odluka o početku pregovora Makedonije na ljeto 2013

Vijeće Evropske unije zadovoljno je progresom postignutim u pogledu politike, slobode izražavanja i javne administracije. U izvještaju Vijeća, navodi se da EU cijeni implementaciju Ohridskog sporazuma, te da podstiče makedonske vlasti na prelazak na slijedeći nivo pregovora, rezultat je izvještaja Vijeća EU o napretku Makedonije na putu eurointegracija.

U izvještaju se navodi da je dijalog o pristupanju na visokoj razini (HLAD) služio kao katalizator za reforme, da se reformski momentum održi sa naglaskom na slobodi govora, borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, međuetničkim odnosima i pomirenju. Vijeće smatra da je implementacija Ohridskog okvirnog sporazuma esencijalan element demokratije i vladavine prava.

Evropsko vijeće se slaže sa Evropskom komisijom da Makedonija u zadovoljavajućoj mjeri nastavlja ispunjavati političke uslove i preporučuje otpočinjanje pregovora sa Makedonijom.

Jedno od najvažnijih pitanja za vijeće su dobri susjedski odnosi zemalja. Vijeće pozdravlja skorašnje kontakte Grčke i Makedonije i podržava memorandum o razumijevanju.

EU smatra da je međunarodno posredovanje UN-a pozitivno za odnose dviju zemalja, te se nada da će kontakti Bugarske i Makedonije ubuduće prerasti u konkretne akcije i rezultate.

U izvještaju se navodi da postoji mogućnost za početak pregovora o pristupanju Makedonije, ali da će Vijeće prije toga proučiti izvještaj Evropske komisije u proljeće 2013. godine, implementacije reformi iz konteksta HLAD, kao i korake poduzete u smjeru popravljanja susjedskih odnosa i da se pod pokroviteljstvom UN-a pronađe zajedničko rješenje za ime te zemlje. U ovoj perspektivi, Vijeće će ocijeniti izvještaj tokom slijedećeg predsjedavanja.

Ukoliko procjene budu pozitivne Vijeće će pozvati Evropsku komisiju da bez odlaganja predloži legalni okvir za započinjanje pregovora sa Makedonijom, te da izvrši analitički pregled pravne stečevine EU počevši od poglavlja jednakopravnosti i osnovnih prava , pravde, slobode i sigurnosti.

Vijeće pozdravlja napredak Albanije koja radi na tome da izvrši 12 prioritetnih tačaka po mišljenju Evropsko komisije.

U izvještaju Vijeća navodi se da je odnos između albanskih vlasti i opozicije poboljšan nakon sporazuma iz novembra 2011. godine i da je to faktor koji Albaniji daje dodatni impuls u njenom napretku ka ispunjavanju političkih kriterija za pridruživanje u EU.

Albanija je provela niz reformi za 12 ključnih tačaka, posebno adresiranih na pravilno funkcionisanje parlamenta, izborne reforme i imenovanje ključnih dužnosnika. Albanija je ispunila četiri ključne tačke i na putu je da ispuni još dvije.

Vijeće pozdravlja stalnu konstuktivnu ulogu Albanije u razvijanju susjedskih odnosa i ističe da se ta zemlja i dalje treba truditi da ispuni potrebne reforme u pravosuđu kako bi pojačala svoju nezavisnost, efikasnost i odgovornost. Albanija se treba boriti protiv korupcije i organizovanog kriminala, te za zaštitu manjina kao i nastavljanje rada na implementaciji reformi, navodi se u izvještaju.

Vijeće smatra da će parlamentarni izbori 2013. godine biti veliki test za Albaniju i za funkcionisanje njenih demokratskih institucija. Održiv politički dijalog i kontinuirani trud u ispunjavanju ključnih tačaka će biti esencijalno važan za evropsku budućnost Albanije, navodi se u izvještaju.

Vijeće smatra da prijedlog Evropske komisije može biti usvojen, te da Albanija može dobiti status kandidata ukoliko ispuni uslove i sprovede reforme u pravosuđu i javnom upravljanju.

Albanija se posebno mora fokusirati na jačanje nezavisnosti, efikasnosti i odgovornosti pravosudnih institucija, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, uključujući aktivne istrage, efektivne metode o zaštiti ljudskih prava i politici i nediskrimirajućoj politici.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.