Ovo se nalazi u vašem smeću, a moralo bi biti u vašem organizmu! Zašto?

Kora luka i češnjaka

Kora crvenog luka i češnjaka bogata je kvercetinom, biljnim flavonidom jakog antioksidativnog, antihistaminskog i protuupalnog djelovanja. Dodajte je dok kuhate variva ili juhe – samo je izvadite prije serviranja.

Kora dinje

Kora dinje bogata je citrulinom, aminokiselinom koja potiče cirkulaciju i širi krvne žile. Pomiješajte je u blenderu s pulpom dinje i uživajte u zdravom frapeu.

Listovi brokule

Listovi brokule sadrže karotenoide – moćni biljni pigment kojega tijelo pretvara u vitamin A i pomaže kod prevencije raka. Samo ga kuhajte zajedno s brokulom.

Listovi celera

Listovi imaju pet puta više kalcija i magnezija nego stabljika. Također sadrži vitamin C i fenolike – snažne antioksidanse koji pomažu u borbi protiv raka, srčanih bolesti i procesa starenja. Jednostavno ih koristite poput stabljike celera i dodajte u juhe, salate ili umake.

Stabljike blitve

Stabljike su jednako dobre za nas kao i listovi, jer su prepune antioksidanasa. Kuhajte ih na isti način kao i šparoge – na pari ili kuhane, ovisno o tome kako vam je draže.

Kora od naranče

Naranča je prepuna vitamina C i prirodno sredstvo za jačanje imuniteta, no kora sama po sebi sadrži obilje vlakana i vitamina. Zato je dodajte kada miksate frape.

Stabljike brokule/cvjetače

Vjerojatno kao i svi drugi radite grešku i stabljiku bacate. No, stabljika ima ukusni slatkasti okus i zapravo više vlakana od same glavice. Treba joj nešto više vremena da se skuha, pa je stavite kuhati prije ostatka povrća.

Kora kivija

Dlakava kora kivija sadrži tri puta više antioksidanasa od same jezgre te ima antikancerogena i antialergijska svojstva. Dodajte koru uz plod u sokovnik i izmiksajte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.