Ovo su najveće zablude o pametnim telefonima

Prestanite da vjerujete u svaku od njih. Ovo su najveće zablude o mobilnim telefonima!

Ostavljanje telefona uključenog u punjač ubit će bateriju

Za razliku od laptopa, zbog njihovih specifičnih baterija, ovo nema veze s istinom u svijetu mobilnih telefona. Moderni i obični i pametni telefoni imaju napredne litijum-jonske i litijum-polikarbonatske baterije koje su napravljene tako da prestanu da se pune kad im se kapacitet energije obnovi. Dakle, ako preko noći ostavljate telefon uključen u punjač – ne brinite. Ipak, iz ekoloških i razloga vezanih za smanjenje potrošnje električne energije trebalo bi da telefon skidate s punjača kada se baterija napuni.

Formiranje baterije telefona/tableta je neophodno

Apsolutno netačno! Današnji mobilni uređaji s punjivim baterijama ne moraju se puniti upravo iz gore pomenutog razloga – baterije su “pametne” i nemaju efekat pamćenja. Sve što treba da znate o formiranju baterija već smo rekli.

Kamera je bolja, ako ima više megapiksela

Nema nimalo istine u ovoj tvrdnji. Kvalitet kamere zavisi od toga koji senzor je upotrebljen, njegova veličina i prateći dodatak. Što je senzor veći, veći je i megapiksel i hvata više svjetlosti, što u daleko većoj mjeri određuje kvalitet fotografije, umjesto broja megapiksela. Poznata je metafora o kofi i kiši. Kamera je kao hvatanje kapi kiše s kofom – što je veća kofa to je veća šansa da ćete uloviti više kapi. U ovom slučaju kišne kapi su svjetlost, a kofa je senzor kamere. Broj megapiksela dovodi se u vezu s veličinom fotografije, a ne sa kvalitetom.

Veća rezolucija displeja je bolja

Rezolucija je samo jedna od karakteristika od koje zavisi kvalitet prikaza na ekranu, ali nikako nije presudna. Prema nekim istraživanjima ljudsko oko nema mogućnost rezlikovanja rezolucije više od 300 piksela po inču, iako današnji top smartfoni imaju ppi do 550. Rezolucija jeste važna, jer praktično formira sliku na displeju, ali pored rezolucije veliku ulogu imaju i osvjetljenje displeja, njegov kontrast i uglovi gledanja, kao i vrsta upotrebljene matrice. Svi zajedno formiraju sliku, pa rezolucija sama po sebi ne znači ništa, ukoliko je pomenute osobine ne prate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.