Pet stvari koje trebate znati o napadu SAD-a u Siriji

Sjedinjene Američke Države i saveznici izveli su zračne udare kao odgovor na navodne hemijske napade Assadovog režima na grad Doumu koji je bio pod kontrolom pobunjenika.

Američki predsjednik Donald Trump je objavio da je izdao naređenje za zračne udare u Siriji „čiji su ciljevi povezani sa mogućnostima potojanja hemijskog oružja”.

Rusija, koja je saveznik sirijskog predsednika Bashara al-Assada, obećala je da će osvetiti za ovu kako kažu, „fabrikaciju hemijskih napada“, aludirajući kako himsjkog napada nije ni bilo.

Koji je cilj napada?

“Svrha naših akcija večeras je uspostavljanje snažnog odvraćanja od proizvodnje, širenja i upotrebe hemijskog oružja”, kazao je Donald Trump.

“Ne možemo tolerisati ponovnu upotrebu hemijskog oružja, što je neposredna opasnost za sirijski narod i našu kolektivnu sigurnost”, poručeno je iz predsjedništva Francuske koja je učestovala u zračnim udarima.

“U Doumi su 7. aprila upotrebom hemijskog oružja masakrirani muškarci, žene i djeca. Crvena linija koju je Francuska uspostavila u maju 2017. godine je pređena”, rekao je francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Koliko je projektila ispaljeno?

Sjedinjene Države i saveznici su ispalili više od 100 projektila u manevru „pogotka bez ponavljanja“, naveli su zvaničnici iz Pentagona.

Sektretar odbrane SAD-a James Mattis i komadant američke vojske general Jospeh Dunford, rekli su da postorjenja sa oružjem bili ciljevi zračnih napada kao i onih sa borbenih brodova.

Pentagon nije mogao potvrditi koliko je projektila pogodilo ciljeve.

Prema navodima zvaničnika sirijske vlade, 30 projektila je ispaljeno, a trećina je presretnuta i oborena.

„Oduprjeli smo udarima“, kazali su sirijski zvaničnici za Reuters. „Rusi su nas na vrijeme upozorili na napade, i sve vojne baze su evakuisane prije par dana“.

Koje vrste raketa su ispaljene?

Sjedinjene Države su koristile Tomahawk krstareće rakete, koje su i ranije ispaljivane na više ciljeva u Siriji, izjavio je američki zvaničnik.

Tomahawk projektili su korišteni u napadima SAD-a u Siriji prošle godine, kao odgovor na upotrebu hemijskog oružja u gradu Khan Sheikhoun provincije Idlib.

“Prema nezvaničnim izvorima, SAD je rasporedio nekoliko borbenih brodova sa krstarećim raketama na Mediteranu i Crvenom moru”, navodi je Fuad Šahbazov, vojni i stručni ekspert iz Azerbejdžana.

“Također bi trebalo uzeti u obzir da su izvedeni i napadi sa borbenim avionima jer SAD ima ogromne zračne baze u zaljevskim zemljama”, kaže Šahbazov.

Šta su bile mete?

Joseph Dunford, vrhovni general u Washingtonu, kazao je da su “precizni udari” pogodili tri cilja.

Istraživački centar u blizini Damaska ​​koji je navodno povezan sa proizvodnjom hemijskog oružja, postrojenje za skladištenje hemijskog oružja u blizini Homsa i komandno mjesto blizu glavnog grada Damaska.

“Identifikovali smo ove ciljeve kako bismo ublažili rizik od uključivanja ruskih snaga”, rekao je Dunford novinarima.

On je dodao da se američka vojska konsultovala sa Rusijom o zračnom prostoru koji bi se koristio u mogućim udarima, ali da ih “nije prethodno obavijestila”.

Kakav je odgovor Rusije?

Ruski ambasador u SAD-u upozorio je da će udari u Siriji imati posljedica, dodajući da nije prihvatljivo uvrijediti ruskog predsjednika.

“Predodređeni scenario se primenjuje”, rekao je ruski ambasador Anatolij Antonov na Twitter-u.

“Opet, mi smo ugroženi, upozorili smo da takve radnje neće ostati bez posljedica.”

“Vrijeđanje predsjednika Rusije je neprihvatljivo. SAD – vlasnici najvećeg arsenala hemijskog oružja, nemaju moralno pravo kriviti druge zemlje”, poručio je Antonov putem Twittera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.