PISA: Na najvećoj međunarodnoj provjeri postignuća učenika Kosovo najgore u Evropi

U testiranju OECD obavljenom 2015. učestvovalo je 540.000 đaka iz 73 zemlje ili oblasti, a rezultati objavljeni u utorak su doneli manje-više očekivani raspored.

Na vrhu liste po ukupnim rezultatima iz tri oblasti (matematika, čitanje, nauka) nalaze se Singapur, Hong Kong i Japan, dok su na samom dnu Dominikanska Republika, Alžir i Kosovo.

Singapur, koji je tradicionalno najbolji na PISA testiranju, dodatno je poboljšao rezultate i, kako prenose svjetske agencije, njihov prosječan rezultat od 564 iz matematike ih svrstava na nivo koji je čak tri godine iznad njihovih vršanjaka iz SAD (470).

Pri samom vrhu su, pored Japana, tu i specijalne kineske administrativne oblasti Hong Kong i Makau.

Prva evropska zemlja na listi je Estonija, koja se nalazi na petom mjestu, a sljedeća je Finska na osmom mjestu. Irska je 12, Njemačka 13, Holandija 14, a Švicarska 15.

Vrijedi istaći da, osim Njemaca, zemlje koje se vide kao lideri Zapadne Evrope nisu dobro plasiranie. Britanci su tek na 23. mjestu, Francuzi su 26, Španija je 29, a Italija 33.

Što se istočnog djela Evrope tiče – Slovenija na 11. mjestu, sljedeća je Poljska (19), a devet mjesta ispod je Rusija.

Od bivših jugoslovenskih zemalja tu su i Hrvatska (36), Crna Gora (56), dok je 70. na listi, odnosno četvrta otpozadi Makedonija. Kosovo je odmah poslije Makedonije na 71. mjestu.

Po oblastima, raspored na ovom delu Balkana je sledeći:

Matematika: Slovenija 14, Hrvatska 41, Crna Gora 54, Makedonija 69, Kosovo 71
Čitanje: Slovenija 14, Hrvatska 31, Crna Gora 55, Makedonija 70, Kosovo 72
Nauka: Slovenija 13, Hrvatska 37, Crna Gora 62, Makedonija 70, Kosovo 71

Na sjevernoameričkom kontintentu ubjedljiva je Kanada koja zauzima ukupno sedmo mjesto (deseta iz matematike, treća iz čitanja, sedma iz nauke), dok su Sjedinjene Američke Države tek 31 po ukupnom rezultatu (tek 40. iz matematike, 24. iz čitanja i 25. iz nauke).

PISA testiranje, najveća međunarodna provjera postignuća učenika, obavlja se svake tri godine i testiraju se učenici koji napune 15 godina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.