Pogledajte: 10 nadrealnih pejzaža koji kao da nisu na Zemlji (FOTO)

Zemljina kugla je puna nevjerovatnih pejzaža od kojih zastaje dah. Bilo da ih je zvajala majka priroda, ili je za njihove ljepote zaslužan čovjek, dovoljno je da ih vidimo samo jednom, pa da nam zauvijek ostanu u sjećanju.

1. Junan, Kina

Pirinčana polja u kineskoj provinciji Junan urezana su u brdo. Različiti tipovi vegetacije dijele predio na vijugave trake.

2. Torevijeho, Španija


Blizu mjesta Torevijeha, u jugozapadnoj Španiji, nalaze se dva slana ružičasta jezera. Boja podstiče od algi koje u određenim uslovima otpuštaju crveni pigment.

3. Danakil, Etiopija


Danakil depresija u istoimenoj etiopljanskoj pustinji je jedno od najtoplijih naseljenih mjesta na planeti. Temperature se kreću od 35 do 62 stepena.

4. Jezero Natron, Tanzanija


Jezero Natron u Tanzaniji poznato je po tamnocrvenim nijansama. Za predivnu boju zaslužne su alge koje žive na soli u vodi iz obližnjih vulkana.

5. Nevada, SAD


Flaj gejzir je manje poznata turistička atrakcija u Nevadi koja je slučajno nastala 1916. za vrijeme bušenja izvora. Termalne vode su izbile na površinu, kreirajući uzvišenje raznih boja.

6. Salar de Ujuni, Bolivija


Za vrijeme kišne sezone, slana dolina Salar de Ujuni u Boliviji prekrivena je tankim slojem vode i omogućava nevjerovatne refleksije neba.

7. Badab-e Surt, Iran


Sjeverni Iran je dom stepenica koje je isklesala priroda, poznatih pod imenom Badab-e Surt. Dva topla mineralna izvora taložila su minerale na planini stotinama godina, ostavljajući za sobom bazenčiće i stepenaste formacije.

8. Brazil


Na prvi pogled, pješčane dine u sjeveroistočnom Brazilu izgledaju sasvim prosječno, ali uvale između njih ispunjene su vodom. Naime, ovaj predio često biva poplavljen tokom kišne sezone, toliko da u njemu žive ribe.

9. Antilopa kanjon, Arizona


Kanjon Antilopa u Arizoni je najčešće fotografisan kanjon na američkom jugozapadu. Formiran je uslijed naleta vode i erozije koja je kamenju dala valovitu strukturu.

10. Tsingi de Bernaraha, Madagaskar


Tsingi de Bernaraha nacionalni park na Madagaskaru pod zaštitom je Uneska. Stijene su nastale kada su krečnjaci erodirali pod uticajem podzemnih voda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.