Posmatrači EU dali 23 preporuke za unapređenje budućih izbornih procesa na Kosovu

Izborna posmatračka misija Evropske unije na Kosovu predstavila je danas u Prištini Konačni izveštaj o prevremenim paralmentarnim izborima, koji su održani 6. oktobra 2019. godine, u kome se navodi da je vođena živa i konkuretna kampanja, da je izborni proces bi transparentan, dok je izborni dan protekao bez većih problema, a date su i 23 preporuke za unapređenje budućih izbornih procesa.

Medutim, prema izveštaju Izborne posmatračke misije na Kosovu, bilo je zloupotreba javnih resursa i nedostatak transparentnosti kada je u pitanju finansiranje kampanje, što je rezultiralo nejednakim uslovima za nadmetanje.

Šefica izborne posmatračke misije EU Viola fon Kramon-Taubadel izjavila je da je primećeno i odsustvo konkurencije Srpskoj listi i da je okruženje u srpskim sredinama na Kosovu bilo pod senkom zastrašivanja drugih kandidata i pristalica partija van Srpske liste.

Ona je navela i da su preliminarni rezultati izbora uglavnom prihvaćeni uz napomenu da je kredibilnost prebrojavanja glasova negativno uticala na nedostatak blagovremene odluke Centralne izborne komisije, postupanje po tužbama Izbornog panela za žalbe i predstavke, kao i kontraverzne sudske odluke.

“To je imalo direktan uticaj na objavljivanje konačnih rezultata i kašnjenje sa sertfikacijom rezultata”, zaključila je Kramon-Taubadel.

Ona je istakla i da konačni izveštaj posmatračke miisje EU na Kosovu sadrži 23 preporuke za unapređenje budućih izbornih procesa, ali je akcenat stavljen na sedam preporuka.

“Pravni okvir uključuje odredbe o zakazivanju opštih izbora u kratkom vremenskom periodu, što dovodi do rizika da izborni proces bude kompromitovan. U kratkom vremenu ne mogu da se izvrše odgovarajuće pripreme izbora i proces glasanja van Kosova, verifikacija liste birača i osporavanje kandidata, pa zbog toga u budućnosti, ako bude prevremenih izbora, moraju se objaviti bar dva meseca ranije zbog priprema”, rekla je Kramon-Taubadel.

Ona je primetila i da je verifikacija birača u izbornim centrima bila loša, jer predsedavajući odbora nisu dobro popunjavali obrasce, što je uslovilo i ponovno prebrojavanje glasova sa oko 90 odsto biračkih mesta.

Preporučila je i edukaciju glasača, ali i promenu dizajna glasačkih listića, kao i da se promene vremenski rokovi za žalbe. Kramon-Taubadel je napomenula da je zapaženo neadekvatno regulisanje i nadzor finansiranja kampanje i da je neophodno rešiti sve te probleme.

Na kraju je istakla da Vlada Kosova treba da bude formirana što pre, kako bi se usvojile sve preporuke koje je dala Izborna posmatračka misija EU.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.