Predsjednik Srbije dovodi u pitanje nastavak dijaloga: Vučić odbio sastanak s Thaçijem u Briselu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odlučio je da neće razgovarati s predsjednikom Kosova Hashimom Thacijem u Bruxellesu, javio je Tanjug.

“Nema dijaloga zbog navodnih pretnji, zla i cinizma kosovske strane. Vučić se neće obraćati novinarima, a još se ne zna hoće li ići na Kosovo. Ako bude išao, ići će i na Gazivode”, rekao je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju u Vladi Srbije, Marko Đurić okupljenim novinarima.

Prema Đurićevim riječima, “pitanje je da li će se i kada nastaviti razgovori s Prištinom”.

“Beograd želi da sačuva mir, ali ne može da prihvati pokušaje da se preti i zabrani poseta predsednika Srbije Kosovu i Metohiji. Neprihvatljivi su pokušaji da se obesmisle razgovori i pokušaji (Hashima Thacija) da Preševo, Medveđu i Bujanovac prikaže kao deo teritorije Kosova. Jedina teritorija o kojoj treba da se govori je teritorija Kosova i Metohije”, dodao je Ðurić.

Na upit plaši li se predsjednik Srbije eventualnog hapšenja na Kosovu, Ðurić je odgovorio da se ne plaši. “Ako bude odlučio da ode na Kosovo, sigurno neće biti uhapšen”, kaže.

Odvojeni sastanci s Mogherini

Prethodno su se, u odvojenim susretima, sa šeficom europske diplomacije Federicom Mogherini sastali Thaci, pa Vučić.

Predviđeno je bilo da se kasnije održi trilateralni sastanak Mogherini, Vučića i Thacija, no predsjednik Srbije je to odbio.

Thaci je po dolasku novinarima rekao da dvije strane “ulaze u posljednju fazu dijaloga sa Srbijom kako bi se postigao konačan sporazum”, prenijela je Al Jazeerina reporterka Jelena Glušac.

“Vjerujem da će dijalog donijeti pozitivan napredak objema zemljama. Svjestan sam da će biti poteškoća, ali se nadam da ćemo postići napredak. Postojeći status quo je neodrživ. Moramo osigurati euroatlansku budućnost za Kosovo i europsku za Srbiju. Ne smijemo ostavljati prostor za antieuropske ideologije”, rekao je Thaci.

“Dijalog ima smisla jedino ako postoji međusobno uvažavanje dvije strane. U slučaju Kosova, to znači i članstvo u UN-ovim organizacijama. Dijalog ne treba vezivati za bilo koju drugu situaciju u svijetu, jer se tiče interesa ljudi na Kosovu i Srbiji. Multnietnički duh zemlje bit će sačuvan. Svaki poziv na konflikt je nedopustiv”, poručio je Thaci.

Mogherini: Postoji šansa za sporazum

Diplomatski izvori Tanjuga u Bruxellesu kažu da su “sve strane” u dijalogu procijenile da bi se sporazum mogao postići i početkom iduće godine, odnosno u narednih šest mjeseci.

Iz EU-a pred ovu rundu dijaloga poručuju da je na Beogradu i Prištini da razmotre “različite ideje” i vide “šta je moguće, a šta ne” kao osnova za eventualni kompromis na kome bi se zasnivao pravno-obvezujući sprazum o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.

Federica Mogherini, koja posreduje u dijalogu, smatra kako postoji “realna šansa da Vučić i Thaci dođu do sporazuma koji će riješiti sva otvorena pitanja”.

Ona je navela i neophodne parametre za konačno rješenje.

“Moramo uraditi sve što možemo, zajedno s našim patnerima u Europi, regiji i međunarodnoj zajednici, posebno u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, kako bi podržali ove pregovore kroz dijalog i unutar međunarodne zajednice”, zaključila je Mogherini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.