Prof. Dr Mehmed Meta: Ciljna funkcija i ravnotežni položaj islamskog preduzeća

Ovaj ekonomski ekspert priprema istraživački rad o temi “Ciljna funkcija i ravnotežni položaj islamskog preduzeća“.

Smatra da egoistički ciljevi i maksimiziranje vlastitog zadovoljstva čine osnovni postulat na kome tradicionalne i moderne ekonomske teorije na Zapadu objašnjavaju ekonomsko ponašanje mikroekonomskih entiteta (proizvođača, potrošača, zaposlenih, menadžera, vlasnika preduzeća, ulagača).

“Cilj ovog rada je da, ako ne u svojoj ukupnosti, a ono bar u određenim fragmentima ukaže na ekonomske implikacije ponašanja preduzeća po islamskim principima i favoriziranja altruističkih ciljeva na ekonomski položaj donosioca odluka u njima”, naglašava prof. Meta.

Ističe da izraženi egoizam koji se manifestira kroz “briga samo za sebe” čini bazni fundament na kome ovi teorijski pristupi grade modele ponude, potražnje, objašnjavaju ravnotežu na tržištima outputa, tržištima faktora proizvodnje i sl.

Zapadnjačka mikroekonomska teorija, podvlači on, objašnjava ponašanje racionalnog čovjeka, osobe ili institucije koja o interesima drugih ne brine i ne uzima ih kao parametar svoje akcije.

“Ovim ne isključujemo mogućnost da u ekonomskoj stvarnosti neki od njih u većoj ili manjoj mjeri ne uvažavaju interese drugih osoba, ali takav pristup nema svoje institucionalno utemeljenje, poput pristupa iz islamske perspektive”, pojašnjava on.

Meta dodaje da razlozi altruističkog djelovanja neislamskih entiteta, entiteta čije ponašanje nije u skladu s islamskim principima i načelima, mogu biti humane, političke ili socijalne prirode.

Zapaža da preduzeća u današnjim, sve složenijim, uvjetima moraju razmišljati i u svoju ciljnu funkciju inkorporirati i interese brojnih drugih grupa (vanjskih i unutarnjih stejkholdera), odnosno potencirati komponentu svoje društvene odgovornosti.

Meta posebno ističe da briga o nemoćnima i siromašnim, o zaposlenima i njihovim porodicama, očuvanje i unapređenje životne okoline, stvaranje povoljne klime u javnosti i medijima i slično, sve više preokupiraju pažnju donosioca odluka u preduzećima.

“Na osnovu izučavanja nekih ajeta Kur’ana a.š. i Sunneta Muhammeda a.s. možemo zaključiti da efikasna upotreba faktora proizvodnje od islamske firme nije motivirana samo ličnim interesima njenih vlasnika i menadžera, nego i vjerskom obavezom koja se ogleda u nužnosti postizanja društvenog blagostanja i prosperiteta”, kazao je za Agenciju Fena prof.dr. Mehmed Meta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.