Prvo su kasnili, a sada žure! Novi problemi sa evropskim satovima zbog Srbije i Kosova

Satovi koji dobijaju takt iz strujne mreže kasnili su u Evropi zbog problema između Srbije i Kosova.

Sada je to skoro sređeno, piše štampa na njemačkom. Ali ni tu nije kraj “problemima prvog svijeta”– sada satovi žure.

Švicarski satovi nisu tačni. Posebno oni koji su ugrađeni u šporete, na čiji rad utiče frekvencija na strujnoj mreži”, piše list Argauer cajtung i dodaje: “Frekvencija je zapravo stabilna, za to se brine evropski sistem koji reguliše odnos ponude i potražnje. Ali ukoliko strujna mreža ispadne iz takta, onda i inače pouzdan sat na šporetu odjednom prestaje da bude tačan i ljude spriječava da pravovremeno napuste svoje domove kako bi stigli na voz, autobus ili tramvaj.

List podsjeća da je ta evropska strujna mreža, u koju je uključena i Švicarska, od januara do marta ispala iz takta i da je krivac za to spor između Srbije i Kosova.

Zbog toga što Kosovo nije isporučilo svoj dio struje, nastali su problemi. Srpski proizvođači struje su taj problem mogli da rješe. Mogli su. Ali nisu. I tako je, ne samo na Balkanu, već u čitavoj kontinentalnoj Evropi strujni napon pao na ispod 50 herca. Posljedica je bila da je takozvano strujno vrijeme kasnilo u odnosu na svjetsko vrijeme.

Problem je sada rješen, piše Argauer cajtung i prenosi izjavu portparolke švicarske elektrodistribucije Svisgrid, koja kaže da su “evropski partneri brzo priskočili u pomoć povećavši posljednjih sedmica količinu struje.” Švicarski list podsjeća i da na internet stranici Svisgrida, u realnom vremenu može da se prati koliki je strujni napon. U ponedjeljak je tokom dana bio vidno preko 50 herca, uveče je strujno vrijeme za svjetskim kaskalo tek oko deset sekundi, prenosi “Dojče vele”.

Ali eto i tu nevolje. Ko je zbog kašnjenja ručno podesio sat – tome sat sada žuri. Njihovi satovi sada žure čitavih šest minuta jer su zvaničnici htjeli da ubrzanjem takta automatski nadoknade kašnjenje. To se odnosi i na satove na mikrotalasnim pećnicama, ili radio-satove starije generacije.

Jer pri poremećaju frekvencije može nastati veća šteta na velikim industrijskim mašinama, električni generatori evropskih elektrodistribucija su tako podešeni da automatski i neodložno reaguju na promjenu napona, kako piše Svisgrid. (…) Zbog slabe frekvencije prethodnih sedmica nije bilo štete u švicarskim industrijskim pogonima. Zato je možda poneki radnik zakasnio na posao.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.