Reshitaj: Još uvijek se ne zna glavni izvor zagađenja vazduha u Prištini

Ministarka za zaštitu životne sredine, Albena Reshitaj, izjavila je da još uvijek nije utvrđen glavni izvor zagađenja vazduha u Prištini.

Ona je na sastanku Odbora za poljoprivredu, šumarstvo, životnu sredinu i prostorno planiranje rekla da je zahtjevala takve procjene, ali da još uvijek nije dobila precizan odgovor.

Na sjednici Odbora za poljoprivredu, šumarstvo, životnu sredinu i prostorno planiranje razgovarano je o problemu zagađenosti vazduha u glavnom gradu Kosova. Tom prilikom je napomenuto da je za rješenje ovog pitanja potrebna sveobuhvatna strategija.

“Dobro bi bilo kada se ne bi dozvolila ilegalna upotreba uglja za grijanje. Hajde da preduzmemo mjere da slijedeće godine nemamo ovakve probleme, da dozvolimo izvoz uglja, ali ne i prodaju građanima”, rekla je ministarka za zaštitu životne sredine, Albena Reshitaj.

Šef agencije za zaštitu životne sredine Ilir Morina zagađenje pripisuje meteorološkim prilikama.

“Izvori zagađenja su isti. Što je hladnije, zagađenje je veće, u nedostatku vjetra je visok nivo zagađenja a 30 odsto zagađenja dolazi iz termoelektrana i ostale proizvodne industrije. Škole koriste lož ulje čiji kvalitet kontrolišemo, 30 procenata zagađenja je zbog vozila i 30 odsto se odnosi na resurse kojih nema tokom ljeta, naročito u Prištini”, rekao je on.

Morina je naveo da samo sedam odsto obrazovnih ustanova koristi ogrev koji nije po ekološkim standardima.

Direktor KEK-a Arben Gjukaj kao glavne zagađivače vazduha navodi otvorena jaloviša.

“Radimo u kontrolisanim uslovima, o čemu izvještavamo opštinu i ministarstvo. Uklonili smo opasne materijale, pokrili smo preko 99 odsto jalovišta, a što se tiče sumpora, Kosovo nema nikakvih problema, jer ugalj koji se koristi ima vrlo malo sumpora i ispunjava evropske standarde”, rekao je Gjukaj.

Trenutni zagađivač vazduha je samo termocentrala Kosovo B, naveo je direktor KEK-a i istakao da se radi na tome da nakon 2020. godine ova elektrana smanji zagađenost vazduha na 20 miligrama po kubnom metru, što je u skladu sa evropskim propisima. Prema njegovim riječima, u decembru prošle godine Priština je bila zagađenija od Obilića, jer dim iz elektarna ide ka Plemetini.

“Zagađenje dolazi iz otvorenih kopova u blizini autoputa ‘Ibrahim Rugova'”, rekao je Arben Gjukaj.

Direktor Nacionalnog instituta za javno zdravlje Naser Ramadani izjavio je da od 2009. godine zahtjeva da se starim vozilima zabrani ulazak u grad.

“Od 2016. godine postoji hospitalizacija, ali je bilo teško utvrditi da li je do toga došlo samo zbog zagađenja”, rekao je on.

Narodni advokat Hilmi Jashari se žalio na nesprovođenje važećih zakona, naročito kada je u pitanju kažnjavanje velikih zagađivača. Umjesto izricanja novčanih kazni, inspektori zagađivače vazduha upućuju pravosuđu, zaključuje Jašari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.