Skupština Kosova glasa o Nacrtu zakonu o vrijednostima OVK

Poslanici u Skupštini Kosova u četvrtak, 13. avgusta, glasaju o Nacrtu zakona o zaštiti vrednosti Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), za koji su ambasade Sjedinjenih Država i Nemačke saopštile da nije u skladu sa Ustavom i da ugrožava slobodu govora.

Nacrt zakona predložila je Demokratska partija Kosova i izazvao je niz reakcija zbog sumnji da može da stvori mogućnosti zastrašivanja potencijalnih svedoka u suđenjima koja uključuju bivše pripadnike OVK.

Pod vrednostima koji treba da se zaštite podrazumeva se oružana borba naroda Kosova na čelu sa OVK-a, u cilju oslobodenja Kosova; ratni veterani; pali za slobodu;zastava OVK-a; tekst zakletve vojnika; grb OVK-a; arhiva; generalni Štab; politička uprava OVK;memorijalni kompleks “Adem Jašari” u Prekazu i ostali kompleksi;

Ovaj Zakon, pored ostalog, predviđa da “u slučaju hapšenja ili pritvora veterana OVK-a, na osnovu međunarodnih naloga za hapšenje, koje je izdala Srbija, iz političkih motiva, Vlada Republike Kosova preduzima potrebne mere za zaštitu veterana”.

“Svaki javni službenik ili građanin Republike Kosova dužan je da u svako doba i u svim okolnostima u zemlji i inostranstvu poštuje i šititi vrednosti borbe, određene ovim zakonom”, navodi se u Zakonu, koji je dostupan javnosti na zvaničnom sajtu Skupštine Kosova.

Zakonom se određuje i “institucionalna i građanska obaveza za zaštitu vrednosti borbe OVK”, a kako se navodi, ko ne bude poštovao odredbe, biće krivično gonjen.

“Kršenje odredbi ovog zakona sankcioniše se prema važećem zakonodavstvu Kosova”.

Navodi se da je cilj ovog zakona zaštita vrednosti borbe Oslobodilačke Vojske Kosova, “koja je svojim požrtvovanjem, angažovanjem dala neprocenjivi doprinos Oslobodilačkoj borbi Kosova i bila odlučujući faktor za slobodu i nezavisnost naroda Kosova.

Vlada Kosova na čelu sa Avdulahom Hotijem je podržala ovaj Zakon, međutim neki od stranih ambasadora smatraju da bi usvajanje Zakona o zaštiti vrednosti OVK ugrozilo slobodu govora i rad Specijalizovanih veća u Hagu.

Kako su reagovali SAD, Nemačka, Švajcarska?

Ambasador SAD na Kosovu Filip Kosnet (Philip Kosnett) ocenio je u petak da Nacrt zakona o zaštiti vrednosti Oslobodilačke vojske Kosova, o kojim poslanici Skupštine treba da raspravljaju u toku dana, nije u skladu sa osnovnim slobodama Ustava Kosova, i dodaje da bi donošenje ovog zakona u sadašnjem obliku, oslabilo kosovsku demokratiju.

„Osnovno, sporno pitanje je to što podriva slobodu govora. Iako će to biti na Ustavnom sudu Kosova da utvrdi da li ovaj zakon krši ustav Kosova, verujem da u najmanju ruku krši duh tog dokumenta. Učiniti krivičnim delom to što se kritikuju određene klase ljudi, organizacija ili istorijska tumačenja, kako ovaj zakon predlaže, proizveo bi zastrašujući efekat na slobodu govora. Zastrašivao bi građane, bilo koje nacionalnosti, bilo koje etničke pripadnosti koji žele da ponude stavove ili tumačenja izvan glavnih tokova, bacio veo straha i neizvesnosti u političkom govoru i otvorio vrata hirovitim ili selektivnim optužbama”, naveo je Kosnet.

“Štaviše, zakon bi otvorio vrata zakonodavstvu koje bi kriminalizovalo druge oblike slobodnog govora, postavljajući opasan presedan. Kriminalizacija kritike bilo koje grupe ili pojedinca je opasan korak, iako nenameran, ka autoritarizmu”,dodao je Kosnet.

“Borci OVK dali su svoje živote kako bi povećali slobode građana Kosova, a ne da biih ograničili. Skupština Kosova u nastojanju da pokaže poštovanje prema OVK ne bi trebalo nenamerno da potkopa svoje nasleđe”, istakao je on.

Na Zakon o vrednostima Oslobodilačke vojske Kosova putem društvenih mreža je regovao i nemački ambasador na Kosovu Jorn Rode (Jörn Rohde).

“U demokratskom društvu ne bi bilo dobro gušiti rasprave ograničavajući ih krivičnim zakonom”, napisao je Rode na svom Twiter profilu.

I švajcarska ambasada je saopštenjem izrazila zabrinutost da bi zakon mogao da potkopa slobodu izražavanja, i pozvala kosovske lidere da pronađu druge načine da pokažu poštovanje prema OVK.

“Predloženi zakon može da izazove zastrašivanje kod nekih građana Kosova i ometa druge procese usmerene na suočavanje sa prošlošću”, navode iz Ambasade Švajcarske.

Zakon je inače inicirao lider Demokratske partije Kosova Kadri Veselji 2018. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.