Šta kad telefon padne u vodu: Evo šta je dobro napraviti i šta ne smijete uraditi!

U trenutku kada uređaj padne u vodu, prva stvar koju treba da učinite jeste da izvadite bateriju i tako prekinete bilo kakav dotok struje te na taj način pokušate da izbjegnete kratak spoj.

Evo koraka koje treba poduzeti:

– Uređaj osušite nekom finijom krpom. Izvadite bateriju, kartice i ostale dijelove koji se mogu skinuti i njih takođe osušite krpom.

– Dobro je u kući imati kesu sa silikonskim gelom. Njega možete pronaći u kutijama za odjeću i obuću. On je veoma efikasan kada je riječ o izvlačenju vlage, zato treba uređaj staviti u kesu sa gelom. U slučaju da nemate taj gel, možete kao zamjenu koristiti rižu, ali je silikon ipak mnogo efikasniji.

– Čekajte 72 sata. To je najteži dio posla, jer tek poslije tri dana ćete znati kakav je nivo oštećenja, da li ste uspjeli spasiti uređaj ili ne.

– Izvadite uređaj iz kese i pokušajte ga uključiti. Iako je dosta toga bazirano na sreći, to je jedini način da efikasno riješite problem.

A evo i šta nikako ne bi smjeli raditi kad vam uređaj padne u vodu:

– Ne tresite uređaj. Na taj način možete da razbacate vodu unutar dijelova koji nisu prvobitno zahvaćeni.

– Ne koristite fen. Tako ćete oštetiti neki osjetljivi dio uređaja.

– Ne pokušavajte u servisu lagati, tvrditi da uređaj nije pao u vodu. Svaki proizvođač u svoj uređaj postavlja indikator koji mijenja boju u slučaju da je došlo do kvašenja. Tako u servisu mogu pouzdano utvrditi da li je vaš telefon ili laptop bio na kupanju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.