Svi strijepe: Prijeti im totalna nacionalna katastrofa

Škotska će u utorak iznijeti prijedloge o tome kako može da ostane na evropskom jedinstvenom tržištu nakon što Britanija istupi iz Evropske unije.

Oni se trude da izbjegnu “nacionalnu katastrofu” ili “težak Bregzit”, najavila je škotska vlada.

Planovi za pregovore Britanije o izlasku iz Unije obavijeni su velom tajne, pa privrednici i investitori strijepe da bi London mogao da teži ka “teškom Bregzitu” pri čemu bi kontrola imigracije imala prioritet nad pristupom evropskom jedinstvenom tržištu, piše danas britanski “Telegraf”.

Iako je Ujedinjeno Kraljevstvo kao cjelina glasalo za napuštanje EU na referendumu 23. juna, Škotska je snažno podržala ostanak u bloku, podsjeća londonski list.

Škotska vlada je saopštila da želi da ostane dio EU kada ostatak Britanije istupi iz Unije, a u utorak će iznijeti planove za ostajanje na jedinstvenom tržištu od 500 miliona potrošača u slučaju da se to pokaže kao nemoguće.

“U skladu s našim obećanjima da ćemo ispitati sve opcije kako bismo zaštitili interese Škotske, iznećemo kompromisne prijedloge koji bi, iako ne bi donijeli punu korist od članstva u EU, ublažili štetu od Bregzita”, rekao je Majkl Rasel, ministar škotske vlade za pregovore sa EU.

Kako je istakao, u središtu tog plana je okvir za zadržavanje mjesta Škotske na evropskom jedinstvenom tržištu.

“Namjera nam je da se o našim prijedlozima razgovara i da se oni prihvate u kontekstu Britanije, a potom da budu deo ukupne pregovaračke pozicije britanske vlade kada se aktivira Član 50”, rekao je Rasel.

On je napomenuo da se taj plan suočava sa “kompleksnim pitanjima”, ali je naglasio da “težak Bregzit” ugrožava 80.000 radnih mjesta u Škotskoj u 10-godišnjem periodu.

“To bi bila nacionalna katastrofa za Škotsku. Bregzit je za sve izazov bez presedana, a uz političku dobru volju svih strana i spremnost na saradnju, ovi prijedlozi mogu da donesu Škotskoj rješenje”, zaključio je škotski ministar.

Britanska premijerka Tereza Mej saopštila je da će aktivirati Član 50 Lisabonskog sporazuma, odnosno formalnu proceduru izlaska iz EU, do kraja marta 2017. čime će otpočeti dvogodišnje pregovore o izlasku.

Mej je obećala da se sarađivati sa vladama Škotske, Velsa i Sjeverne Irske kako bi postigli jedinstvenu pregovaračku strategiju za Bregzit, koji nosi rizik po viševjekovnu uniju Engleske i Škotske.

Škoti su odbacili otcepljenje na referendumu 2014, ali je vladajuća Škotska nacionalna partija upozorila da bi mogla da održi i drugo glasanje o nezavisnosti, podsjeća “Telegraf”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.