Svi Sušićevi “ratnici”: Šest ih je preživjelo pohod od Gane do Izraela

Tri utakmice, dva boda. To je dionica puta ka Francuskoj koju su Zmajevi pod palicom Sušića prešli do sada. Pesimisti tvrde užasno kratka, optimisti dovoljno duga.

Oni umjereni, čekaju Izrael pa da zauzmu konačan sud. Među njima su i čelnici Nogometnog saveza BiH. Ljudi koji će sigurno nakon Izraela ili podići ili spustiti palac Papetu.

U slučaju pobjede palac će biti gore, to je neupitno, u slučaju poraza, definitivno dolje. No, šta ukoliko duel u Izraelu završi bez pobjednika? Selektor Sušić u svom ugovoru potpisanom netom prije starta kvalifikacija za EP u Francuskoj, ima klauzulu po kojoj mu se Savez, bez finansijskih obaveza, može zahvaliti “u slučaju da plasman u Francusku bude ugrožen”.

Remi u Izrelu sigurno taj plasman ne bi učinio izvjesnijim, no da nam i on možda odgovora pokazuje i analiza koju smo nedavno objavili.

Zmajevima treba 16 bodova za siguran baraž!

Realno, remi uz užasnu igru, Sušiću bi vjerovatno došao glave. Remi uz dobru igru (kakvu smo igrali protiv Velsa i Belgije) Sušiću bi mogao (ali ne mora) spasiti glavu.

Bilo kako bilo, Sušić u Izraelu treba igrače koji će istračati na teren i dati sve od sebe, igrače koji će čuvati svoj obraz, igrače koji žele obradovati naciju. To dvoje neminovno znači pomoći Sušiću da i 2015. dočeka kao selektor.

Nema sumnje da su igrači koje je Sušić birao u protekle četiri godine u mnogo navrata igrali upravo tako. Igrali za sveti dres reprezentacije. No, bilo je nažalost momenata kada se moglo naslutiti da ne žele.

I tu možda treba tražiti razloge što je Sušić u protekle četiri godine, od Gane pa naovamo, dres BiH dao, pa oduzeo čak 46-orici igrača.

Rijetki su se svojevoljno opraštali od dresa Zmajeva u protekle četiri godine, skoro da ih se ne može naći. Bez obzira na godine i bez obzira imali klub ili ne. U dosta navrata, rastanak Sušića i otpisanih nije prolazio kao rastanak prijatelja i kolega. Ma kako neko tvrdio suprotno. Otrovnih izjava u medijima nije falilo.

Od prvog Sušićevog spiska za Ganu, pa do posljednjeg za Vels i Belgiju, preživjela su samo šestorica igrača (ne računajući Emira Spahića čiji je status teško objasniti). Na prvom i na posljednjem spisku reprezentacije u Papetovoj eri bili su:

Asmir Begović,
Edin Džeko
Sejad Salihović
Haris Medunjanin
Vedad Ibišević
Miralem Pjanić

Četvorica njih (posljednje pobrojanih) u posljednje četiri godine nikada nisu došli u sukob sa Sušićem. Barem taj sukob nikada nije isplivao u medije. Spomenutoj četvorki u posljednje četiri godine ponekad je zamjerano znanje, ali nikada im nije pripisano da su lošu utakmicu odigrali jer bi rado Sušiću vidjeli leđa. Ovo ne znači da tvrdimo da su se Džeko, a pogotovo Begović nekada tako ponašali, no činjenica je da su obojica, a i dobar broj otpisanih imali situacija kada se nisu “mirisali” s Papetom.

No, u posljednje vrijeme, posebno nakon Velsa i Belgije, čini se da šestorka koja je preživjela posljednje četiri godine ima vrlo korektan i profesionalan odnos sa selektorom. I to je ono što će biti itekako važno u Izrealu kada je krajnji cilj, uspjeh reprezentacije u pitanju.

U ponedjeljak Pape neće pročitati imena Salihovića i Ibiševića. Pjanića i Medunjanina hoće sigurno. I Begovića, koji je čini se davno zaboravio trenutke kada ga je Pape kao golmana iz Premiershipa držao na klupi, zarad interesa mira u kući i Kenana Hasagića.

Što se Džeke tiče, neupitno naše najveće zvijezde, on je u ovim kvalifikacijama “drugi čovjek”. Džeko se od trenutka kada je postao kapiten tako i ponaša, kapitenski. Kako na terenu, tako i van njega, posebno kada je odnos s medijima, odnosno s javnošću u pitanju.

Sve navodi na to da će Pape u Izraelu imati čistu, kristalno jasnu situaciju, da će njegova sudbina biti dobrano u njegovim rukama. Ima 23 igrača koja su ostala u njegovom “rešetu” (biće to vjerovatno isti oni kao protiv Velsa i Belgije), s kojima nema neraščišćenih odnosa, i koji će igrati kako znaju i umiju. Na Papetu je “samo” da postavi dobitnu taktiku.

Jer, onih u čije znanje i mogućnosti ne vjeruje i onih koji su mu nekada “stali na žulj”, više nema na spisku. Bilo ih je 46 u protekle četiri godine:

Hasagić, Šehić, Avdukić, Papac, Nadarević, Jahić, Pandža, Berberović, Mravac, Misimović, Muratović, Rahimić, Damjanović, Muslimović, Vladavić, Zec, Ibričić, Kvržić, Zukanović, Kvesić, Alispahić, Štilić, Bunoza, Subašić, Svraka, Stevanović, Damir Vrančić, Stojan Vranješ, Sesar…

Ostatak je pozvan samo za prijateljsku protiv Poljske, bili su to većinom igrači iz Premijer lige. Samo se jedan od njih u toj utakmici (2:2) nametnuo Papetu i zaslužio drugi poziv. Adnan Zahirović, tada igrač Čelika. U toj je utakmici debitirao u dresu reprezenacije još i Edin Višća, kojem Pape i danas vjeruje, ali on je tada pozvan kao igrač turskog Istanbula.

Adilović, Torlak, Nikolić, Trivunović, Kerla, Vasilić, Barišić, Raspudić, Zahirović, Handžić, Džakmić, Purić, Maletić, Hamzagić, Ivanković, Kokot, Džafić.

Kada se sve zbroji, Safet Sušić je u protekle četiri godine “provrtio” 69 igrača, osigurao jedan (neuspješan) baraž, te istorijski plasman na Svjetsko prvenstvo.

Uz to, s tih je 69 igrača došao do skora od 23 pobjede, 9 remija i 16 poraza. Statistički, gubio je svaku treću utakmicu. Kada su samo zvanične utakmice u pitanju, Sušić tu ima bolji učinak. Dobio je 15, izgubio 7, a remizirao 6 puta. Dakle, prosječno gubio je svaku četvrtu službenu utakmicu.

Serija 9 utakmica bez poraza (15. 8. 2012 – 7. 6. 2013)
Serija 7 utakmica bez pobjede (11. 11. 2011 – 1. 6. 2012)

Prvi Sušićev spisak

Golmani: Kenan Hasagić, Asmir Begović,
Odbrana: Emir Spahić, Safet Nadarević, Sanel Jahić, Boris Pandža, Džmal Berberović.
Vezni red: Zvjezdan Misimović, Samir Muratović, Elvir Rahimić, Dario Damjanović, Sejad Salihović, Miralem Pjanić, Haris Medunjanin, Senijad Ibričić, Admir Vladavić.
Napad: Edin Džeko, Zlatan Muslimović, Vedad Ibišević, Ermin Zec.

Posljednji Sušićev spisak

Golmani: Asmir Begović, Jasmin Fejzić, Ratko Dujković;
Odbrana: Ognjen Vranješ, Ermin Bičakčić, Toni Šunjić, Emir Spahić, Avdija Vršajević,
Vezni red: Mensur Mujdža, Sejad Salihović, Gojko Cimirot, Haris Medunjanin, Senad Lulić, Miralem Pjanić, Izet Hajrović, Goran Zakarić, Sanjin Prcić, Anel Hadžić, Tino Sven Sušić, Muhamed Bešić
Napad: Edin Džeko, Vedad Ibišević, Edin Višća.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.