Svijetski lideri protiv nuklearnog terorizma

U saopštenju izdatom na kraju Samita o nuklearnoj bezbjednosti, lideri su samo “ponovo potvrdili zajedničke ciljeve za nuklearno razoružanje, neširenja nuklearnog naoružanja i miroljubive upotrebe atomske energije”.

Samit u Seulu okupio je lidere i predstavnike 53 zemlje koji su razgovarali o načinima čuvanja atomskog materijala upotrebljivog za izradu atomskog oružja, ali takođe i za dobijanje energije i za medicinsko lječenje.

Predstavnici vlade u Seulu su rekli AFP-u, pod uslovom anonimnosti, da su se neke vlade osjećale nelagodno zbog proširenja obima ciljeva samita, posebno u pogledu smanjenja broja nuklearnog oružja i razoružanja, kao i zbog poziva na konkretne korake.

“Nuklearni terorizam nastavlja da predstavlja jednu od najizazovnijih pretnji po međunarodnu bezbjednost”, kaže se u kominikeu. “Pobjeda nad tom prijetnjom zahtjeva snažne mjere svake zemlje i međunarodnu saradnju”.

Lideri, uključujući američkog predsjednika Baraka Obamu i kineskog predsjednika Hu Đintaoa, pozdravljaju “značajan napredak” u obavezivanju zemalja koje su to učinile na prvom samitu o nuklearnoj bezbjednosti u Vašingtonu 2010.

U dokumentu se naglašava “fundamentalna odgovornost” svih zemalja da čuvaju nuklearni materijal i drže ga van domašaja terorista.

Od svih zemalja se traži da pristupe međunarodnim konvencijama zaštite fisionog materijala i ponovo potvrđuje centralna nadzorna uloga Međunarodne agencije za atomsku energiji UN.

Svijetski lideri su naglasili potrebu obezbjeđenja zaliha visoko obogaćenog uranijuma i plutonijuma.

Oni ohrabruju zemlje da smanje potrošnju visoko obogaćenog uranijuma, uključujući pretvaranje reaktora sa gorivom na visoko obogaćeni uranijum, na reaktore sa nisko obogaćenim uranijumom koji ne može da se koristi za oružje.

Kako su radioaktivni materijali niskog nivoa u širokoj upotrebi i “mogu biti upotrebljeni za zlonamjerne svrhe”á sve zemlje se pozivaju da ih dobro obezbjede.

Kominike takođe poziva na efikasnije popise i mehanizme praćenja nuklearnog materijala i na razvoj forenzičkih sposobnosti da se utvrdi njihov izvor.

Na kraju saopštenja se kaže da će slijedeći samit biti održan u Holandiji 2014. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.