Težak život: Sedmero djece Jasmina Alića rijetko jede slatkiše, sanja igračke

Obrađuje zemlju

Alići žive od 80 eura dječijeg dodatka, a s obzirom na to da nema svoje zemlje, Jasmin obrađuje 11 dunuma komšijske, s koje prehranjuje svoju porodicu. Starije četvero djece pohađa osnovnu školu u tri kilometra udaljenim Petkovcima, do koje uglavnom pješače iako postoji redovni prijevoz prema ovom mjestu.

– Oskudijevamo u hrani, odjeći, obući. Moja djeca vrlo rijetko jedu slatkiše i samo maštaju o igračkama i kompjuterima. Sretan sam kada imam novac da im platim autobus, da ne idu pješice u školu, makar po kiši i snijegu – žali se Alić.

On je cijeli rat proveo u Srbiji, gdje je, inače, radio. Vratio se u zavičaj i oženio, a najstarija kćerka Hazima rođena je odmah nakon što se vratio u Klisu. Najmlađi sin Edvin došao je na svijet prošle godine. Jasmin je, kao i njegove komšije, dobio donaciju za obnovu kuće, ali objekt nije potpuno završen i doveden u funkcionalno stanje. 

Mnogo toga nedostaje u domu Alića, a skromni Jasmin kaže kako bi najviše volio da osposobi jednu sobu i u nju smjesti stariju djecu. Svjestan da se ne može pouzdati u institucije, nada se pomoći dobrih ljudi.

Otvoren račun

– Bio bih najzadovoljniji kada bih mogao nabaviti kravu, a motokultivator ili manji traktor riješio bi me svih muka – ističe ovaj povratnik.

Svi oni koji žele uputiti pomoć brojnoj porodici iz Klise, mogu to učiniti uplatama na tekući račun br:  562-009-80927263-50 otvoren na ime Jasmin (Nasir) Alić kod “NLB Razvojne banke” Banja Luka, ili ličnim kontaktom na broj telefona 062 411 948.

4 sina i 3 kćerke

Jasmin Alić ima 4 sina i 3 kćerke. Najstarija Hazima rođena je 2000. godine, a nakon nje, na svijet su došli Nasir 2002., Ahmedin 2004., Mehdo 2007., Fata 2009., Hura 2011. i Edvin 2013. godine.

Dobri pomaci u povratku

Klisa je jedno od mjesta u okolici Zvornika u kome se desilo veliko stradanje bošnjačkog civilnog stanovništva. Od 750 odvedenih s Bijelog Potoka, čak je 130 Klišana, a od toga 48 Alića. I pored svega, povratak u ovo naselje veoma je dobar, ali zbog smanjivanja podrške i velike nezaposlenosti, mještani sve teže žive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.