Vanredno zasjedanje Skupštine Kosova povodom pritvaranja Haradinaja

Skupština Kosova u utorak vanredno zasjeda povodom pritvaranja predsjednika opozicione Alijanse za budućnost Kosova, Ramusha Haradinaja, u Francuskoj, koje se dogodilo 4. januara na osnovu potjernice Srbije iz 2004. godine. Francuski sud je odlučio da Haradinaj ostane u pritvoru sve dok Srbija zvanično ne podnese zahtjev za njegovu ekstradiciju.

Pritvaranje Ramusha Haradinaja kosovske vlasti ocjenile su kao političko i nezakonsko, s obzirom da se radi o, kako su rekli, nevažećim potjernicama Srbije. U organizaciji Alijanse za budućnost Kosova u petak se i protestvovalo ispred Francuske ambasade u Prištini.

Haradinaj se dva puta našao pred Haškim sudom zbog optužbi za ratne zločine. Međunarodni sud za ratne zločine ga je 2012. godine oslobodio, po drugi put, nakon 2008. kada je takođe donijeta oslobađajuća presuda.

Haradinaj se samovoljno 2005. godine predao Hagu, pošto je podnio ostavku sa premijerske pozicije.

Premijer Kosova Isa Mustafa je rekao da su potjernice političke i neprijateljske od strane Beograda, i da nemaju zakonsku osnovu.

Ministar spoljnih poslova, Enver Hoxhaj, saopštio je u petak i da postoje saznanja da je Srbija proširila listu Interpola na kojoj se nalaze građani Kosova te je poručio građanima da više sarađuju sa kosovskim institucijama i ambasadama kako se ne bi desile slične situacije hapšenja.

I Alijansa za budućnost Kosova Ramusha Haradinaja ochenila je odluku francuskih organa neshvatljivom, neprihvatljivom i paradoksalnom. Ova partija zahtheva od Vlade Kosova da odmah prekine dijalog sa Srbijom sve dok se ne povuku optužnice i pothernice za političke rukovodioce Kosova. Hoxhaj je dodao da će kosovski rukovodioci uputiti pismo svim zemljama članicama Interpola da se takvi nalozi za hapšenje ne uzimaju u obzir.

Eliot Engel, član Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma Kongresa SAD, saopštio je da je neprihvatljivo da Srbija zloupotrebljava Interpol uzimajući kao metu bivšeg premijera Kosova Ramusha Haradinaja.

“Ovdje se ne radi o vladavini prava i pravde. Međunarodni sudovi oslobađali su gospodina Haradinaja dva puta. Ova akcija samo pojačava tenzije i povećava mogućnost budućih konflikata. Pozivam pravosudne organe Francuske da ubrzaju proceduru i oslobode gospodina Haradinaja što je prije moguće”, poručio je Engel.

Kako je za RSE izjavio Mark Ellis, izvršni direktor Međunarodne advokatske komore, Srbija i Francuska imaju do 40 dana za razmatranje slučaja Ramusha Haradinaja, i do njegovog izručenja Srbiji može doći samo ukoliko se zločini za koje ga tereti Srbija razlikuju od onih na osnovu kojih je Haradinaju suđeno u Hagu.

Takođe, kako je naveo Ellis, Francuska ga ne može izručiti ukoliko osheti da se radi o političkim optužbama i ukoliko misli da suđenje može ustvari biti političko.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.