Veliki problem na Kosovu: Aktivno prosjačenje na ulicama Prištine

Zabrinjavajući podatak je o broju djece koja prosjače na ulicama u Prištini. Misija OEBS-a je u saradnji sa Kosovskom policijom i organizacijom Terre des Hommes organizovala konferenciju u Prištini o pravima djece, sa posebnim osvrtom na djecu prosjake, kako bi se skrenula pažnja javnosti na ovu ni malo bezazlenu problematiku.

Djeca koja prose mogu se sresti gotovo na svim ulicama Prištine. Predstavnici organizacija koje se bore za spriječavanje ove pojave, pojašnjavaju da su djeca prosjaci zloupotrebljeni i da je njihova situacija zabrinjavajuća.

„Razlog zašto smo se danas okupili je da zajedničkim snagama sa policijom, pravosuđem, centrima za socijalne radove, opštinske organe da nađemo dugotrajno riješenje. Nije dovoljno da samo sklanjamo djecu sa ulice, oni moraju da idu u školu, moraju biti radno angažovani. Naša misija je imala kampanju da skrene pažnju društva na ovu pojavu, da ljudi ne daju novac prosjacima, da vide da je to krivično djelo. Mi smo savjetovali građane da je ovo negativan fenomen koji treba da bude iskorenjen. Moramo svi zajedno da sprovodimo ove akcije kako bi sklonili djecu sa ulice“, kaže šef OEBS-a na Kosovu ambasador Žan Klod Šlumberže.

„Često vidimo zlostavljanje djece na ulicama kao policijski problem, i ne uključujemo se u tome kao društvo u cjelini. U ovoj sredini veoma bitnu ulogu imaju škole, kako bi djeca sa ulice bila uključena u prosvjetni sistem. Prije svega, društvo treba da preduzme adekvatne mjere, treba da probudimo svijest cijelog društva. Ako ovaj problem postane, problem cijelog društva, lakše će se ukloniti. Dijete koje je ostavljeno na ulici može da bude žrtva kriminalnih organizacija. Smatram da imamo dosta da radimo na ovome i na Kosovu, i u Albaniji“, ističe Ćemal Minđozi, ambasador Albanije na Kosovu.

Na ulicama Prištine se uglavnom sreću djeca i žene iz manjinskih grupa, kao što su Romi, Aškalije i Egipćani, pretežno porijeklom iz Albanije. Nepovoljna ekonomska situacija i visoka stopa nezaposlenosti smatraju se dobrom podlogom za aktivno prosjačenje.

Istraživanje koje je sproveo Centar za socijalni rad u Prištini pokazalo je da prosjaci dnevno zarađuju od 20 do 60 evra, što u poređenju sa 50 evra socijalne pomoći koju im država mjesečno daje, predstavlja veliku razliku.

„Mi ima sve podatke o djeci i odraslima koji rade na ulicama, koji traže sitni novac. Samo za 2014.godinu u našoj bazi imamo 96 djece i 76 odraslih koji rade na ulicama. Mi pokušavamo da se brinemo o njima , imamo veoma dobru saradnju sa policijom i drugim institucijama. Ustvari mi imamo veliki prblem kako da ih smjestimo, nemamo neku instituciju gdje bi oni boravili , gdje bi mogli da im pružimo adekvatnu brigu“, zaključuje Vebi Mujku direktor socijalnog rada u Prištini.

O zanemarivanju dječjeg prosjačenja , svijedoči i činjenica da još uvjek nije donet zakon na Kosovu koji bi zaustavio ovu pojavu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.