Vlada Kosova odgovorila na osporavanje sekularizma od strane islamističke partije

Ministar vanjskih poslova Enver Hoxhaj izjavio je da vjerske grupe pokušavaju uvesti islam u javni diskurs i diktirati građanima kako da žive.

“Kosovo i njegovi građani Evropljani su po historiji, geografiji i kulturi. Kosovu ne treba da uvozi ili izvozi islam. Naš evropski plan je da se vratimo Evropi,” izjavio je Hoxhaj za kosovski dnevnik Zëri.

Stranka LISBA optužila je kosovske zvaničnike da su vazali i profiteri, antinacionalna i antivjerska sredstva koja za cilj imaju izmjenu identiteta Albanaca.

“Mi garantujemo narodu da će islam i muslimani biti glavni identitet i faktor u opštem dobru naroda,” kaže LISBA u svom saopštenju.

Nema tačnih cifara po pitanju članstva LISBA-e, ali stranka ima uporišta u Prištini, Gnjilanu i Peći.

Analitičari kažu da se ta debata tiče očuvanja tradicionalnog islama na Kosovu koliko i temeljnih vrijednosti koje leže u osnovi države.

Islamističke grupe protive se sekularnom karakteru Kosova, što je protivno institucionalnom pristupu izabranih vlasti zasnovanom na ustavnim principima i principu sekularne države, izjavio je Petrit Zogaj, izvršni direktor pokreta Fol (Ustanimo) u Prištini.

“Neke grupe koje pretenduju na izmjene karaktera naše države bile bi zainteresovane za takve debate,” izjavio je Zogaj za SETimes.

Oni pokušavaju izmijeniti odnos između države i vjere, dajući ovom drugom dominantnu ulogu u kosovskom društvu, dodao je Zogaj.

Nadalje, islamisti su prijetnja po tradicionalni islam na Kosovu, jer oni stvaraju podjelu “ne samo u društvu u cjelini, nego i u okviru muslimanske zajednice i među muslimanima na Kosovu,” izjavio je Ramadan Ilazi, izvršni direktor Kosovskog instituta za mir.

Zvaničnici kažu da su optimistični da je sekularizam dugotrajna vrijednost, te da će se aktuelnom debatom ojačati ustavni sistem na Kosovu.

“Sekularizam je svetinja države Kosovo, u prošlosti, a i sada, putem konkretnih akcija,” izjavio je Hoxhaj.

Glavna opoziciona stranka Alijansa za budućnost Kosova (AAK) saglasila se s tim i izjavila kako kosovskim muslimanima ne trebaju drugi govoriti o ponovnom otkrivanju islama niti o tome kako da se ponašaju i razmišljaju.

Tradicionalni islam postoji na Kosovu u skladu s nacionalnim raspoloženjem Albanaca i u skladu s evropskim vrijednostima već vijekovima, a tako će nastaviti i u buduće kažu iz AAK.

“Na Kosovu neće biti mjesta za fundamentalizam,” kaže se u saopštenju AAK.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.