Zašto američki predsjednici zaobilaze Srbiju, a posjećuju Kosovo, Albaniju, BiH i Makedoniju

Kada bi se pravila mapa zemalja u ovom djelu Evrope koje su posetili američki predsjednici, Srbija bi bila obojena drugačijom bojom. Naime, od raspada bivše Jugoslavije u Beograd nije došao nijedan predsjednik SAD, dok su u isto vrijeme posjećivali Sloveniju, Hrvatsku, Mađarsku… pa čak i Albaniju, BiH i Kosovo. Zašto su američki predsjednici na svojim turnejama u širokom luku zaobilazili Srbiju?, piše srbijanski Blic.

– Ima li živih u američkoj administraciji koji se sećaju ko je bio poslednji predsjednik SAD-a koji je posetio Beograd – upitao je prije nekoliko dana Ivica Dačić, ministar diplomatije, odgovarajući na već dugo aktuelnu temu o ruskom uticaju na Srbiju.

– Niko nema pravo da se žali. Sami su krivi – rekao je on.

Ne ulazeći sad u priču da li su sami krivi, činjenica je da nijedan predsjednik Amerike još od 1980. i Džimija Kartera nije došao u službenu posjetu Srbiji (tada Jugoslaviji). Prije njega u jugoslovenskoj prestonici bili su Ričard Nikson (1970) i Džerald Ford (1975). Prethodne dvije decenije ostale države regiona su, sa druge strane, posjećivali Bil Klinton i Džordž Buš, dok je Barak Obama izbjegavao ovaj dio Evrope.

U Hrvatsku i Sloveniju došla dva predsjednika, u Mađarsku četiri

U Hrvatsku su došla dva američka predsjednika – Klinton (1996) i Buš (2008), dok je Slovenija otišla i korak ispred. Džordž Buš je u dva navrata boravio u toj zemlji – jednom u službenoj posjeti tamošnjim visokim zvaničnicima (2008), a sedam godina ranije na Brdu kod Kranja organizovan je njegov sastanak sa Vladimirom Putinom, predsjednikom Ruske Federacije, što je ocjenjeno kao ogroman uspjeh slovenačke diplomatije. U Ljubljanu je dolazio i Bušov prethodnik Bil Klinton.

U službenoj posjeti Mađarskoj američki predsjednici su bili čak četiri puta – po jednom stariji i mlađi Buš, dva puta Klinton. Na svojim evropskim turnejama, mlađi Buš i Klinton nisu zaobilazili ni Bugarsku ni Rumuniju, dok je u Makedoniji bio samo Klinton. On je u BiH boravio dva puta – 1996. i 1997. godine.

Buš mlađi je Albansku prestonicu posetio prije 10 godina i ta posjeta ostaće upamćena jer se u SAD vratio bez ručnog sata. Zanimljivo je i da je Klinton u dva navrata posjetio Kosovo, a Buš jednom 2001. godine, kada je posjetio bazu Kfora “Bondstil”.

Bušu u Albaniji ukrali sat?

Jasno je da smo zbog sankcija i ratova tokom devedesetih bili nepoželjni za zvaničnike SAD, ali zašto 17 godina nakon obnavljanja diplomatskih odnosa sa Amerikom, nijedan predsjednik te države nije došao u Beograd?

Milan St Protić, bivši ambasador Srbije u SAD-u, navodi za “Blic” da druge zemlje iz regiona po pitanju diplomatskih odnosa sa SAD-om stoje mnogo bolje nego Srbija jer je uglavnom riječ o članicama NATO-a, što je dobra preporuka.

– Moja ambicija je bila da dovedem Buša u Beograd i on mi je obećao da će doći, ali se u međuvremenu dogodio 11. septembar koji je sve promjenio – navodi Protić.

On kaže da je organizovanje posjete predsjednikom SAD ozbiljan posao, na kom ozbiljno treba da se radi, a oni koji su nas predvodili “nisu imali ni sposobnosti ni plan za tako nešto”.

Đinđić i Koštunica kod Buša

– Za takve sastanke treba pripremiti ozbiljne teme, a onda i raditi na tome. Ono što Amerikance zanima kada smo mi u pitanju je Republika Srpska, Kosovo i NATO, a što se svega toga tiče ostali smo na istim pozicijama. Oni su zadovoljni kako izgleda stanje u regionu, a Srbija, ako nije zadovoljna, treba da pokrene inicijativu – objašnjava Protić.

Bivši ambasador Srbije u SAD-u Ivan Vujačić kratko je za “Blic” prokomentarisao zašto predsjednici SAD-a ne dolaze u Srbiju.

– Mnogo toga se promjenilo od Tita. Pa do skora su se u Srbiji skrivala dva haška bjegunca, a mi više nismo politički ono što smo bili u vreme Tita – navodi Vujačić.

Posljednji srpski zvaničnici koje je primio jedan američki predsjednik bili su Vojislav Koštunica i Zoran Đinđić, predsjednik SRJ i premijer Srbije. Oni su se u razmaku od nekoliko mjeseci sreli sa Džordžom Bušom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.