Zemlje Balkana 20 godina vode pogrešnu ekonomsku politiku

Zemlje Balkana u posljednjih 20 godina vode lošu ekonomsku politiku, a rđavo stanje proširilo se na sve ekonomije koja imaju slične karakteristike.

Te karakteristike su prije svega, pretjerana oslonjenost na strane investicije, visoka nezaposlenost, niska industrijska proizvodnja i, konačno, nepovjerenje prema sopstvenoj valuti, kaže Vladimir Gligorov, saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.

“Balkan je u cjelini veoma neuspješan prostor, u kome vlada teška socijalna situacija, visoka stopa nezaposlenosti u dugom periodu vremena”, smatra on.

Gligorov je kao primjer naveo Makedoniju, u kojoj je stopa nezaposlenosti više od 20 godina prelazi 30 odsto.
On je naveo i da nepovjerenje prema domaćoj valuti i Centralnoj banci vlada u svim zemljama i da se to vidi najbolje po tome što građani štede u eurima, a sama država zajmi, takođe, strani novac.

Gligorov je naveo da se neoklasični pristup u ekonomiji regiona sveo na to da se države trude da privuku što više stranih investicija, koje nisu otišle u proizvodnju nego u potrošnju, nekretnine i proizvode koji nisu našli put do svjetskog tržišta.

S druge strane, centralnoevropske zemlje su dobro primijenile taj recept u privlačenju stranog novca, ulažući ga u industrijalizaciju proizvodnje.

Tranzicija u centralnoevropskim zemljama je donijela povećan obim razmjene, otvorenu privredu i povećanje izvoza, što nije bio slučaj i sa Balkanom, čije zemlje su, sa stanovišta tržišnog ponašanja, ostale veoma zatvorene, smatra Gligorov.

“Balkanske države vode rđave ekonomske politike i sve su manje ili više bile neuspješne u posljednjih 10 do 20 godina i primjer za to je i tranzicija”, zaključuje ekonomski stručnjak iz Beča.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.