Zimi se ne možete naspavati zbog ovih grešaka koje radite

Lijenost koja nas mori zimi udružena sa sezonom gripe može ometati i san. Što poduzeti da biste se ipak dobro naspavali? 

Kako do dubljeg sna?

1. Temperatura sobe

Optimalna temperatura spavaće sobe iznosi od 20 do 22 Celzijeva stupnja. Naša tjelesna temperatura će se spustiti na temperaturu sobe i dublje ćemo spavati. U pretoploj sobi ćete se lakše buditi. No osim što treba paziti da ne bude pretoplo, jednako je loše spavati i ako je u sobi prehladno. Dakle držite se optimalne temperature. 

2. Dnevna svjetlost

Ako ste cijeli dan u prostoru bez dovoljno sunčeva svjetla, osjećat ćete se pospano cijelo vrijeme. A navečer kad budete krenuli u krevet, neće biti velike razlike u svjetlosti, posebno ako u sobi imate upaljen televizor ili neku drugu električnu napravu. Ako živite u podneblju gdje zimi nedostaje dovoljno svjetla, kupite posebnu lampu ili idite češće u prirodu barem preko vikenda. Pokušajte ustati kad sunce izlazi i iskoristite što više dnevne svjetlosti. 

3. Teži večernji obroci

Barem četiri do pet sati prije spavanja nemojte jesti. Navečer je općenito dobro izbjegavati teže obroke jer njihova probava može ometati san. 

4. Tjelovježba

Zimi ne izlazimo toliko van i mnogi izbjegavaju rekreaciju, čak i ako je prakticiraju u toplijim mjesecima. Pokušajte barem koristiti stepenice umjesto lifta ili otići u žustriju šetnju. Naime, tjelovježba pospješuje dubok san. 

5. Suhoća zraka

Zimi je zrak u kući često suh što isušuje i sluznicu nosa. U snu zbog toga možemo otvoriti usta i početi hrkati, što će ometati kvalitetu sna. Pobrinite se da na radijatorima imate čiste posude s vodom tako da ona isparava i vlaži zrak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.