Vladajući na Kosovu tvrde da imaju glasove za demarkaciju

Skupština Kosova će na današnjoj sjednici u Prištini razmatrati prijedlog zakona o demarkaciji granice s Crnom Gorom.

Skupština Kosova će danas, u četvrtom nastavku vanredne sjednice, razmatrati prijedlog zakona o ratifikaciji sporazuma o demarkaciji granične linije s Crnom Gorom, za koji se još ne zna da li su osigurani glasovi 80 poslanika, neophodni za njegovo usvajanje.

Vladajuće partije smatraju da su osigurale 80 glasova prelaskom poslanice Samoopredjeljenja Donike Kadaj Bujupi u Alijansu za budućnost Kosova i zbog izjave poslanika Srpske liste iz redova Goranaca Adema Hodže da će, ako usvajanje zakona zavisi od njegovog glasa, on glasati za usvajanje.

Predsjednik i premijer Kosova, Hashim Thaçi i Ramush Haradinaj, sastali su se u ponedjeljak, ali nakon toga nije bilo zvaničnog saopćenja iz njihovih kabineta, prenosi agencija Beta.

Za demarkaciju će sigurno glasati Demokratski savez Kosova sa 27 poslanika, Demokratska partija Kosova sa 23 poslanika, Alijansa za budućnost Kosova sa 11 poslanika, Socijaldemokratska inicijativa sa šest poslanika, Alijansa novo Kosovo sa dva poslanika, poslanici manjinskih zajednica, osim Srpske liste, sa 10 poslanika, nezavisni poslanici sa šest poslanika – ukupno 79 glasova.

Iz Samoopredjeljenja očekuju da Donika Kadaj Bujupi, uprkos prelasku u Alijansu za budućnost Kosova, neće glasati za demarkaciju, pošto je, zbog korištenja suzavca u Skupštini, osuđena u Osnovnom sudu u Prištini.

Pored poslanika Samoopredjeljenja, sa 19 preostala poslanika glas za nije siguran ni od poslanika Nove nezavisne poslaničke grupe, koja je nastala napuštanjem 12 poslanika Samoopredjeljenja, a neće biti ni glasova 10 poslanika Srpske liste.

Mediji u Prištini su u ponedjeljak najavili mogućnost da poslanik Demokratske partije Kosova Nait Hasani predloži da se glasa tajno, što bi omogućilo da i oni koji javno ne bi smjeli glasati za demarkaciju to ipak učine, odnosno da oni koji bi u slučaju elektronskog glasanja glasali za usvajanje zakona u tajnom glasanju glasali bi protiv.

Sve do trenutka glasanja neće biti jasno kako će ono proći, i da li će do njega uopće doći, jer ako procijeni da nemaju dovoljan broj glasova, vladajuća koalicije će glasanje odložiti za neku drugu sjednicu.

Demarkacija granične linije s Crnom Gorom je posljednji preostali uvjet za viznu liberalizaciju Evropske unije.

Izvor: Al Jazeera

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.