Američka privredna Komora: Unutrašnji politički rat ugrožava preduzeća na Kosovu

Američka privredna komora na Kosovu pozvala je političke aktere da zaustave unutrašnji politički rat i preduzmu konkretne korake za ekonomski oporavak, prenosi Koha.

“Privredna komora SAD na Kosovu apeluje na sve kosovske institucije, izvršnu i zakonodavnu vlast, ali i političke stranke da izbjegnu unutrašnje političko ratovanje i sprovedu dinamičnu agendu za ekonomski oporavak. To bi omogućilo brzu intervenciju države ugroženim preduzećima i zaposlenima”, saopštila je Privredna komora SAD na Kosovu.

Američka privredna komora ukazuje na kašnjenja u primjeni fiskalnog paketa za hitne slučajeve, usvajanju rebalansa budžeta i ratifikaciji međunarodnih kreditnih sporazuma u Skupštini Kosova, što predstavlja prijetnju za desetine hiljada radnih mjesta.

“Odlaganja su takođe posljedica neuspjeha unutrašnje institucionalne i političke koordinacije i dogovora, ali i manjkavog i neiskrenog javno-privatnog dijaloga u posljednja četiri mjeseca. To će uticati da Kosovo izgubi temelj u ekonomskom oporavku i pružanju perspektive za svoje građane“, saopštila je Privredna komora SAD.

Ukazuje se, da iako su sve izjave Američke komore i drugih organizacija koje zastupaju interese privatnog sektora govorile o dramatičnim ograničenjima privrednih aktivnosti, a potvrđene su podacima poreskih i carinskih institucija, to nije uticalo na donosioce odluka koji su prednost dali političkim neslaganjima.

Američka privredna komora podsjeća kosovske političke lidere da ekonomski razvoj zahtjeva jedinstven nacionalni pristup koji bi za rezultat imao donošenje nacionalne strategije ekonomskog razvoja i garantovao doslijednost u ekonomskom upravljanju u narednim godinama.

Američka komora navodi da bi tokom druge polovine 2020. Vlada Kosova trebalo da se posveti ispunjavanju zakonodavnog dnevnog reda, dok se očekuje da će poslanici Skupštine Kosova da se usredsrede parlamentarnu raspravu na ekonomske aspekte umjesto na politička neslaganja i nepotrebne teme koje ometaju reforme i napredak, ekonomski rast i podizanje socijalne zaštite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.