Američki prijedlog o Kosovu tek nakon predsjedničkih izbora

Očekuje se da ulogu glavnog pregovarača u ime Sjedinjenih Država u nastavku pregovora o Kosovu dobije neko od iskusnih diplomata, poput pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Filipa Rikera.

Izbor takvog pregovarača treba da odobri i Stejt department, odnosno američki državni sekretar Majk Pompeo i Savet za nacionalnu bezbednost, gde ključnu reč ima Džon Bolton, kažu za Danas nezvanično američke diplomate, komentarišući ulogu Amerike u narednoj fazi dijaloga Beograda i Prištine.

Izvori Danasa napominju da je administracija SAD “trenutno zaokupljena krizom koja je u žiži svetske javnosti, a to su odnosi Amerike i Irana“, kao i da je predsednik Donald Tramp zvanično pokrenuo kampanju za izbore naredne godine, „pa će nekoliko meseci sve biti podređeno krizi u Iranu, trgovinskom ratu sa Kinom, i zaoštravanju odnosa sa Rusijom i Evropskom unijom“.

„Ni unutarpolitička situacija u SAD, uključujući konfrontaciju sa Kongresom oko pitanja izgradnje zida prema Meksiku, ne dozvoljava Trampovoj administraciji da se do izbora detaljnije pozabavi pitanjem Kosova. Stoga, nije realno očekivati da se će bilo kakav američki predlog rešenja naći na stolu pre nego što se završe izbori i u Srbiji i u SAD, niti da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić izaći na izbore narednog proleća sa bilo kakvim gotovim predlogom za Kosovo. Najoptimističniji scenario koji je u opticaju glasi da će se pregovori o rešenju za Kosovo nastaviti za par meseci, ali da će trajati makar do završetka predsedničkih izbora u SAD“, preciziraju izvori Danasa. Američki predsednički izbori treba da se održe u jesen 2020.

Kao otežavajuću okolnost diplomate navode i „politizaciju pitanja pregovora“ na samom Kosovu.

„Svedoci smo dnevnopolitičkog rata, koji se vodi za svaki glas, između kosovskog predsednika Hašima Tačija i premijera Ramuša Haradinaja.

Tači je, između ostalog, optužio Haradinaja za propast pokušaja da se oživi dijalog sa Srbijom, što se može tumačiti kao eksplicitno priznanje predsednika Kosova o krivcu za neuspeh da se pregovori ponovo pokrenu. Dok se dvojica svađaju, treći ima koristi, a u ovom slučaju taj treći može da bude Samoopredeljenje Aljbina Kurtija, pokret koji se po trenutnom rejtingu nalazi među dve najjače političke opcije na Kosovu“, ističu sagovornici Danasa iz diplomatskih krugova.

Američki ambasador Kajl Skot je, podsetimo, u intervju za agenciju FoNet prošlog vikenda poručio da američka vlada neće voditi pregovarački proces između Beograda i Prištine, „ali ćemo biti tamo da pomognemo koliko možemo“.



Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je juče da nije realno da se samo SAD uključe u dijalog Beograda i Prištine, te da pregovori ne mogu da podrazumevaju da Srbija prizna Kosovo na celoj njegovoj teritoriji.

“Za sada nema najave bilo kakve promene formata i nije predviđeno uključivanje drugih zemalja u dijalog. Teško da mogu samo SAD da se uključe a ne i još neko, to nije realno”, rekao je Dačić na konferenciji za novinare sa šeficom norveške diplomatije Inom Eriksen Soreide, prenela je agencija Beta.

Ministar spoljnih poslova Srbije je naglasio da je od „ključne važnosti da se dođe do kompromisa o Kosovu, ali da rešenje ne može da podrazumeva da Srbija prizna Kosovo na celoj njegovoj teritoriji“, te da „Srbija ne predstavlja prepreku za nastavak dijaloga – mi samo tražimo da se uklone postojeće prepreke kako bi on bio nastavljen“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.