Analitičari o Trampovom pismu: Znak da Srbija i Kosovo imaju okvir za dogovor

Na Kosovu brojne reakcije na Trampovo pismo Tačiju. Za pojedine analitičare to je znak da Srbija i Kosovo zapravo imaju neki okvir za konačni dogovor, ali ocenjuju da su obe strane dosta zatvorene i da malo toga dele sa građanima.

Jučerašnje pismo predsednika SAD Donalda Trampa je pre današnjeg sastanka u Briselu komentarisao predsednik Hašim Tači rekavši da je to poruka za Kosovo, koja traži jedinstveno i sveobuhvatno angažovanje političkih faktora u Prištini, kako bi se postigao finalni dogovor sa Srbijom, i koji podrazumeva međusobno priznanje, promenu rezolucije 1244 i učljanjenje Kosova u UN.

Za predsednika Skupštine Kosova Kadrija Veseljija, pismo Donalda Trampa je dobrodošlo, jer će ono krunisati stolicu Kosova u UN.

“Pismo predsednika Donalda Trampa, videli ste sami kakva je to ozbiljnost, i pismo treba da se pozitivno primi. Predsednik Tramp je predsednik SAD, najdemokratskije države, koja najsnažnije podržava Kosovo i na sreću najjača je država na svetu. Tramp će krunisati stolicu Kosova u UN”, rekao je predsednik Skupštine Kosova Kadri Veselji.

U opoziciji su podeljenji povodom pisma predsednika SAD.

Neki opozicioni kritičari kažu da su zabrinuti smatrajući da je Trampovo pismo pojačalo Tačijevu poziciju u odnosu na domaće konkurente. Pojedini smatraju da je ovo pismo potvrdilo pregovarački format u kome glavnu reč vode Tači i Vučić, što prema njima može dovesti do toga da Tači postigne finalni dogovor sa kolegom iz Srbije, bez saglasnosti ili učešća opozicije u dijalogu.

Iz civilnog drustva smatraju da je ovo signal da se o dogovoru vec pregovara ali da sa obe strane nedostaje transparentnost.

“Ako analiziramo pismo predsednika Trampa, primećujemo da je ovaj proces u toku, i da predsednik Tramp podstiče ovaj proces, za dogovor koji je možda do negde i postignut i koji već ima opšte okvire, u suprotnom ne bi stiglo ovo pismo. Ne znamo koliko je unapređen dogovor pošto ima nedostatka transparentnosti, ali izgleda da obe strane, predsednici Kosova i Srbije već pregovaraju o eventualnom sporazumu i da su učinjeni koraci ka dokumentu finalnog dogovora”, smatra Jeta Krasnići sa Demokratskog instituta Kosova.

Iz civilnog društva kažu da je i dalje nezivesno kako će pregovorima za konačan dogovor doprineti pregovarački tim Kosova, koji je nedavno izglasan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.