Borba protiv korupcije na Kosovu najviši prioritet ambasade SAD

„Političari, javne institucije, pravosudni sektor, biznis, civilno društvo i mediji, svi zajedno moraju da rade na borbi protiv korupcije na Kosovu“, kazala je za RTV Kim Džesika Jarčev, savjetnica za politička i ekonomska pitanja u ambasadi SAD-a u Prištini.

Borba protiv korupcije na Kosovu i jačanje vladavine prava su najviši proriteti ambasade SAD-a na Kosovu, kazala je za RTV KIM Džesika Jarčev, napominjući da političari mogu da usvoje zakone koji će zatvoriti rupe u cilju sprečavajna korupcije i mogu sprečiti da se lica osuđivana za krivična djela kandiduju za javne funkcije.

„Institucije treba da vrše odabir na osnovu zasluga, kvalifkacija, iskustva i stručnosti, a ne na osnovu nepotizma i političkih veza“, kazala je ona.

Jarčeva je kazala da je fokus američke ambasade, kada je u pitanju problem sa korupcijom na Kosovu, na jačanju institucija kako bi one pružile odgovornije i transparentije usluge. U tom smislu je istakla značajne korake u borbi protiv korupcije. Ipak, smatra da se mora još raditi.

„U ovim oblastima treba još više da se učini. Na primjer, integracija sudstva na sjeveru je započet proces i on će pomoći svim građanima Kosova da imaju bolji pristup pravdi. Jedan od vidova korupcije postoji i u javnoj administraciji. To se posebno dešavalo preko javnih nabavki na opštinskom nivou jer do sada to nije bilo transparentno. Međutim, nadamo se da će tome doći kraj već slijedećeg mjeseca. Tada će se sve nabavke obavljati putem elektronske mreže koje neće dozvoljavati takve malverzacije. To će bit jedan veliki korak ka suzbijanju korupcije“, kazala je Jarčev.

Istakla je da reforme pravosuđa zahtjevaju političku volju i posvećenost kosovskih lidera. Složila se da je korupcija prisutna i među predstavnicima vlasti i u kosovskim partijama. “Za rješavanje tog problema odgovornost je na svim nivoima društva”, kazala je politička i ekonomska savjetnica u amabasadi SAD-a.

„Počevši od pojedinaca i šireći se ka lokalnom i centralnom nivou… Mediji i društvo su, takođe, od ključne važnosti u davanju glasa onima koji su sami iskusili korupciju. Prije svega, možete se boriti protiv korupcije apsolutnim obijanjem da budete deo nečeg takvog, počevši od toga da ne idete preko reda, da ne pravite dogovore ispod stola itd… Nemojte i sami biti korumpirani i ne podržavajte druge u tome. Neka relevantne vlasti saznaju kada pronađete dokaze o tome i govorite o pitanjima koja se tiču vas, jer to je ono što zadržava ekonomski rast Kosova i razara prilike za njegove građane.“

Predstavnica američke ambasade je pozitivnim istakla to što je ove godine zabilježen manji broj nezavršenih predmeta, kao i to da se smanjilo trajanje postupaka.

„Mi nastavljamo pritisak na institucije, imamo u vidu centralne revizorske izvještaje kako bi dalje povećali efikasnost sudova, kompletirali procjenu rada sudova, pratili trošenje javnih sredstava, i (zahtjevamo) da preduzmu neke dodatne mjere transparentnosti i odgovornosti“.

Jarčeva je podsjetila da je borba protiv korupcije ključna za ekonomski razvoj i napredak, kao i za regionalnu sigurnost.

Tokom ove sedmice na Kosovu je održana „Nedjelja borbe protiv korupcije“, a sutra se obilježava Međunarodni dan borbe protiv korupcije.

Vrh ledenog brega

– Prema godišnjem indeksu percepcije korupcije koji je predastavio “Transparensi Internešnal”, smatra se da je Kosovo najkorumpiraniji dio Zapadnog Balkana.

– Korupcionaške afere pratile su mnoge kosovske zvaničnike: Adema Grabovcija iz DPK, Fatmira Limaja iz NISME, Nasera Osmanija iz LDK, Pala Lekaja iz AAK i druge. Spekulisalo se i da je premijer Haradinaj slagao Agenciju za borbu protiv korupcije navodima da njegova kuća od 950 m2 vredi 300 hiljada eura. Opština Priština je navela da taj objekat vrijedi četiri puta više, dakle, oko 1,2 miliona eura.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.