Borba protiv pandemije: U države regiona vakcine protiv COVID-19 stižu u različitim terminima

Vakcinacija protiv koronavirusa u Srbiji je počela, u Hrvatskoj će početi u nedjelju, vjerovatno će ih slijediti Sjeverna Makedonija uz pomoć Bugarske, dok će vakcine u ostale zemlje regiona stići u prvom kvartalu sljedeće godine, javlja Anadolu Agency (AA).

U Srbiji je vakcinacija protiv koronavirusa i to za korisnike staračkih domova počela u četvrtak, 24. decembra, a u pitanju su vakcine kompanija Pfizer/BioNTech, čijih je 4.875 doza stiglo u tu zemlju.

Vakcinu su kao poruku građanima da je vakcinacija sigurna primili predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević, kao i epidemiolog Predrag Kon, a takva praksa prema kojoj se zvaničnici države vakcinišu biće nastavljena i sa vakcinama drugih proizvođača kada one budu nabavljene.

Srbija je na osnovu bilateralnog sporazuma dogovorila nabavku vakcine kompanija Pfizer/BioNTech, za koje se očekuje da će još doza stići početkom sledeće godine i to prema najavama zvaničnika, oko 21.000 doza u januaru. Takođe, pregovara se i sa proizvođačima vakcina iz Rusije i Kine.

Aleksandar Vurčić, predsednik Srbije je izrazio očekivanje da bi masovna vakcinacija mogla početi već sredinom januara iduće godine. Ranije je kazao i da je Srbija preko COVAX sistema obezbedila 1,8 miliona doza vakcina protiv koronavirusa za kraj ove i celu narednu godinu.

– U Hrvatsku stiže 9.750 doza –

Prve doze Pfizer-BioNtech cjepiva bit će aplicirane na prioritetne skupine stanovništva u Hrvatskoj u nedjelju, 27. prosinca, kada počinje trodnevna kampanja koja se provodi na razini Europske unije. U Hrvatsku će 26. prosinca biti upućeno prvih 9.750 doza Pfizerovog cjepiva koje će sljedećeg dana biti distribuirano na unaprijed određena mjesta cijepljenja. Hrvatska je ugovorila ukupno 5,9 milijuna doza cjepiva od šest proizvođača.

Hrvatska s ostalim državama članicama EU nabavku cjepiva vrši preko Europske komisije (EK). U svim državama EU članicama, pa tako i u Hrvatskoj, 27, 28. i 29. prosinca proglašeni su danima cijepljenja protiv COVID-19 koji će se obilježiti simboličnom raspodjelom Pfizer cjepiva, prvog registriranog u EU.

U Hrvatskoj počinje javnozdravstvena edukativna kampanja “Misli na druge, cijepi se” koja se provodi na prostoru cijele EU, a cilj joj je pripremiti što veći broj stanovništva na dobrovoljno i besplatno cijepljenje, građanima pružiti što više informacija o cjepivu, njegovim svojstvima i učincima, mogućim popratnim pojavama i kontraindikacijama, kao i organizaciji i načinima provedbe programa cijepljenja za sve građane koji se odluče cijepiti.

Prema planu cijepljenja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo prioritetna skupina bit će zdravstveni djelatnici koji rade direktno s COVID bolesnicima, zatim starije osobe i djelatnici u stacionarnim objektima. Liječnici opće medicine imaju pripremljene spiskove osoba koje spadaju u rizične skupine, odnosno kronične bolesnike i osobe starije od 65 godina. Cijepljenje svake osobe provodit će se u dva navrata, u razmaku od 28 dana od cijepljenja do docjepljivanja.

Pfizerovo cjepivo bit će dopremljeno u posebno dizajniranima prijenosnicima koji trebaju održavati temperaturu na razinama od – 90 do -60 stepeni Celzijusa, a neotvorena doza može održavati takvu temperaturu do deset dana, što je dovoljno da se distribuira na gotovo svaku lokaciju.

Hrvatska vlada očekuje da će sljedeće cjepivo koje će Hrvatska uvesti, nakon Pfizera, biti Modernino koje ne zahtijeva posebne temperature čuvanja, a zatim AstraZenecino.

– BiH vakcine očekuje u prvom kvartalu 2021. –

Bosna i Hercegovina je kroz program COVAX naručila 1.232.000 doza cjepiva protiv COVID-19, a cijena po dozi je 10,55 američkih dolara (8,65 eura). Kako navode iz Ministarstva civilnih poslova BiH ta količina dovoljna je za vakcinalnu pokrivenost 20 posto stanovništva BiH. Još uvijek nije poznato koje vakcine BiH može očekivati.

“Realno je očekivati u prvom kvartalu naredne godine prvu isporuku”, navode iz MCP BiH.

U pitanju su prve narudžbine koje su nadležne zdravstvene institucije zatražile u skladu sa instrukcijama COVAX-a, a postoje najave da će biti moguće iskazati i dalje potrebe.

Glavno ravnateljstvo za susjedsku politiku i pregovore o proširenju EK (DG NEAR), putem izaslanstva EU u BiH, pozvalo je BiH da iskaže svoje potrebe za količinom cjepiva. Ovim pozivom, pored COVAX mehanizma, BiH se otvorila mogućnost da bude dio i EU mehanizma.

Kada je u pitanju raspodjela vakcina naručenih preko MCP Federacija BiH je preko COVAX mehanizma osigurala 800.000 doza.

“Još uvijek nemamo informacije o tome koje cjepivo ćemo dobiti, s obzirom na to da je za sada samo jedan proizvođač dobio dozvolu u Evropi, za očekivati je da je upravo to cjepivo koje ćemo dobiti u prvom kontigentu – Pfizer/BioNTech. Kantoni su upoznati sa planom za cijepljenje, timovi za cijepljenje će biti formirani u narednom periodu, nabavljaju se dodatni kapaciteti za hladni lanac, a u toku su i pripreme za potrebe ultra hladnog lanca. Javnost će biti blagovremeno upoznata sa detaljima. Prema do sada raspoloživim informacijama, cjepiva bi bilo realno očekivati u prvom kvartalu naredne godine”, kažu iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Navode da s obzirom na to da sva cjepiva neće stići odjednom, prvi kontigent je predviđen za zdravstvene radnike, osobe smještene u centre za zbrinjavanje starih i iznemoglih lica, kao i osoblje uposleno u istim.

“Kako cjepiva budu pristizala, tako će se cijepiti i ostale prioritetne skupine u koje spadaju osobe starije od 60 godina, hronični bolesnici i esencijalni radnici”, rekli su iz ZZJZ-a FBiH.

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske će, preko COVAX inicijative, obezbijediti 400.000 doza vakcina protiv korone za 200.000 građana.

“Još nemamo informaciju koja će to vakcina biti, s obzirom da COVAX sarađuje sa najmanje devet proizvođača vakcina”, izjavila je Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS.

Prema njenim riječima institut je sačinio plan za vakcinaciju protiv COVID-a koji je obuhvatio sve aspekte vakcinacije počev od uvoza, skladištenja, gdje i ko će vršiti vakcinaciju, hladnog lanca, koje su to prioritetne grupe stanovništva, edukacije zdravstvenih radnika, medijske promociju i slično.

Naglasila je da je planom predviđeno da prioritetne grupe koje će primiti prve doze vakcina budu građani koji imaju najveći rizik da obole od težih oblika COVID-a, lica starija od 65 godina, zdravstveni radnici, osobe koje rade u staračkim domovima i drugim ustanovama za kolektivni smještaj, hronični bolesnici, osobe od javnog značaja kao što su prosvjetni radnici, vaspitači, policija, inspekcija, pa ostala populacija.

“Osim sporazuma sa Međunarodnim fondom za nabavku vakcina, RS razmatra i druge mogućnosti za nabavku, a u obzir će doći oni dobavljači koji budu mogli da obezbijede dodatne količine koje nam u tom trenutku budu neophodne”, rekla je Aćimović.

– Prvi kontigent vakcina u Crnu Goru stiže do aprila –

Iz Insitituta za javno zdravlje Crne Gore kazali su da bi prvi kontingent vakcine protiv koronavirusa u ovu zemlju trebalo da stigne najkasnije do aprila. Prema navodima direktora instituta Igora Galića u saradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom formirana je radna grupa za imunizaciju čiji je zadatak da procijeni sve aspekte nabavke, distribucije i načina na koji će građanima objasniti značaj vakcinacije.

“Crna Gora je u sistemu COVAX vakcina i preko njega pokušavamo da dobijemo sve doze vakcina. U prvom kvartalu ili ranije možemo očekivati prve doze vakcina”, rekao je Galić.

Ministarstvo zdravlja Crne Gore je u oktobru potpisalo sporazum o pristupanju COVAX programu, navodeći da su time obezbijeđene zagarantovane doze vakcine, bez čekanja i naknadnog apliciranja, onda kada bude proizvedena.

Ministarstvo zdravlja je tada uplatilo avans od 646.000 eura, a kako je tada pojašnjeno ova država je iskazala potrebu za 248.800 doza vakcine, odnosno količinu koja bi pokrila 20 odsto stanovništva. Prema ranijim najavama prvi će biti vakcinisani zdravstveni radnici i stariji građani, dok je procijenjena ukupna vrijednost nabavke 2.163.000 eura.

– Kosovo vakcine dobija u martu ili ranije –

“Na Kosovu bi vakcine iz mehanizma COVAX trebale da stignu u martu naredne godine, mada nije isključena ni mogućnost da i ranije stigne ograničen broj doza koji bi bio obezbeđen van ovog mehanizma”, kaže Faik Hoti, portparol Ministarstva zdravlja i dodaje da je Kosovo među 92 zemlje sa niskom i srednjom ekonomijom kojima će 20 posto vakcina biti podeljeno besplatno od COVAX-a.

Istakao je da ovih dana rade na jačanju hladnog lanca čuvanja vakcina, te napominje da će 20 posto besplatnih vakcina biti podeljeno najpre onim kategorijama stanovništva koje se smatraju najugroženijima, kao što su zdravstveni radnici, lica starija od 65 godina, osobe sa hroničnim bolestima, zaposleni u bezbedonosnim i drugim službama.

“Dvadeset posto vakcina podrazumeva 360.000 vakcina ili 720.000 doza, zato što se prva vakcina koja je sada odobrena i koristi se, daje u dve doze. Ne znamo koliko će nam dati drugih vakcina, ali imamo obećanje za 360.000 vakcina što pokriva oko 20 posto kosovskog stanovništva. Nacionalni institut javnog zdravlja Kosova uradio je tri projekcije u vezi procenta vakcinacije. Ako se ide sa 50 posto vakcinacije, mi moramo da kupimo još oko 500.000 vakcina”, kaže Hoti.

Prema njegovim rečima, treća projekcija je vakcinacija 70 posto stanovništva za šta je potrebno 1,2 miliona vakcina.

Hoti je istakao da Kosovo razgovara i sa predstavnicima EU na Kosovu o nabavci vakcina, dok je treći put direktan kontakt sa proizvođačima za koje nije mogao objaviti mnogo detalja jer nema konkretnih rezultata.

– Krajem januara prve vakcine u Albaniji –

Zvaničnici Albanije očekuju da će prve vakcine protiv COVID-19 u zemlju stići krajem januara ili početkom februara naredne godine, a ova država je u septembru potpisala sporazum sa međunarodnim mehanizmom COVAX .

Ministarka zdravlja i socijalne zaštite Albanije Ogerta Manastirliu izjavila je da se Vlada priključila mehanizmu COVAX i da je platila 3,9 miliona dolara (oko 3,2 miliona eura) za obezbeđivanje anti COVID vakcine za 20 posto populacije ili 570.000 stanovnika, a te vakcine će biti podeljene najpre rizičnim grupama.

Zvanična Tirana radi i sa EK, ali i sa nekim pojedinačnim zemljama EU na nabavci vakcine i ima obećanja Poljske koja će naručiti vakcine i za Albaniju.

Među korisnicima vakcina protiv COVID-19, “poklon“ od EU dobiće i Albanija, jer prema klasifikaciji Svetske banke, ona i čitav region Zapadnog Balkana spadaju u zemlje sa srednjim prihodima.

Istovremeno, premijer Albanije Edi Rama početkom decembra boravio je u Sjedinjenim Američkim Državama kako bi obezbedio vakcine protiv COVID-19. On je u Njujorku boravio u sedištu kompanije za proizvodnju vakcina Pfizer, a izjavio je da je veliki izazov obezbediti vakcine u vreme vrtoglave globalne potražnje za istom. Rekao je i da se, osim sa Pfizerom, pregovara i o nabavci Moderna i AstraZeneca vakcine te da će Vlada Albanije finansirati vakcinu protiv COVID-a, koja će za građane biti besplatna, ali ne i obavezna.

– Sjeverna Makedonija vakcine dobija kada i zemlje članice EU –

Severna Makedonija je obezbedila vakcine protiv COVID-19 preko mehanizma COVAX, a pregovara i sa EU, ali i članicama pojedinačno.

Ministar zdravlja Severne Makedonije Venko Filipče je ove nedelje saopštio da će Bugarska od svake isporuke vakcina protiv COVID-19, koje je kupila direktno od proizvođača, deo donirati Severnoj Makedoniji. On je naveo da će zahvaljujući ovoj odluci Vlade Bugarske, vakcine u Severnu Makedoniju stizati u isto vreme kada i u ostale zemlje članice EU.

Bugarska je kao članica EU imala privilegiju da direktno pregovara sa više proizvođača, pa će kako je naglasio Filipče, zahvaljujući tom prijateljskom činu u Severnoj Makedoniji za kratko vreme početi proces vakcinacije. On je kazao da su takvu vrstu pomoći ponudile i Poljska i Grčka, te da je Severna Makedonija u pregovorima i sa proizvođačima za direktnu nabavku vakcina.

Filipče je kazao da je Severna Makedonija preko mehanizma COVAX obezbedila 833.000 doza vakcina za 400.000 stanovnika, te da je preko delegacije EU aplicirano za dodatnih 800.000 doza i da će verovatno sličan broj biti kupljen i u direktnoj nabavci od kompanija AstraZeneca i Pfizer.

Kako je ranije naveo ministar, vakicina će biti besplatna i neće biti obavezna. Takođe je rekao da se očekuje da vakcine počnu da stižu početkom naredne godine i da je cilj da se 60 do 70 odsto stanovništva vakciniše.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.