Budućnost Balkana ne smije biti talac haških presuda

Poslije oslobađajuće presude Ramushu Haradinaju, Brisel poziva i Srbiju i Kosovo da nastave sa procesom pomirenja i saradnje i da ne dozvole da prošlost utiče na njihovu evropsku budućnost.U Evropskoj komisiji u Briselu kažu da su “primili na znaje” odluku Tribunala u Hagu u slučaju Ramusha Haradinaja, ali kao i u ranijim slučajevima, ne žele da iznose komentare na samu presudu. Portparol komesara za proširenje Peter Stano za DW kaže: “Mi ne komentarišemo presude Međunarodnog suda u Hagu, ali želimo da ponovimo našu podršku svim stranama i partnerima u regionu da nastave sa pomirenjem i jačanjem dobrosusjedskih odnosa”.

Evropski parlament: “Ne dozvoliti da prošlost upropasti budućnost”

Povodom oslobađajuće presude Ramushu Haradinaju iz Evropskog parlamenta stigao je poziv vlastima i društvu u Srbiji da se radi dobrobiti zemlje i građana okrenu budućnosti :

“Ne dozvolite da vas prošlost i odluke iz prošlosti spriječe u napretku u procesu eurointegracija. To je osnovno pitanje za vaš narod i građane. Naravno da se i dalje treba baviti pitanjima nestalih i silovanih tokom rata. To mora da bude istraženo, ali važno je da se gleda u budućnost, da se nastavi dijalog Srbije i Kosova, koji je dobro počeo. U tome leži budućnost svih zemalja na Balkanu”, izjavila je izvjestilac Evropskog parlamenta za Kosovo, Ulrike Lunaček.

Izvjestilac za Srbiju, Jelko Kacin smatra da ova presuda ne bi trebalo da negativno utiče na razvoj događaja između Beograda i Prištine, konstatujući da su obje strane posvećene svojoj evropskoj budućnosti: “Presuda je konačna. Očigledno dokaza nije bilo dovoljno i prema tome treba i postupiti. Osnovna poruka u ovom trenutku jeste ne samo da se ona uzme na znanje, nego da zemlje u regionu, a tu mislim i na Srbiju i na Kosvo, moraju dalje uporno da rade na pomirenju i saradnji. To znači da treba dati i jasan odgovor svima onima koji tragaju za svojim nestalima i to je jedini put koji vodi ka budućnosti”, izjavio je Kacin za DW.

Međunarodna krizna grupa: “Čudna presuda”, ali bez dugoročnih posljedica

U Međunarodnoj kriznoj grupi ocjenjuju da je je presuda Haradinaju “čudna”, da Sud konstatuje da su se ozbiljni zločini dogodili, ali da oni ne idu na teret pojedinca u ovom slučaju. Ono što jeste ključno u ovoj presudi, prema mišljenju Marka Preleca, direktora za Balkan u MKG, jeste činjenica je otpala otpužba za zajednički zločinački poduhvat: “Oni koji su se nadali da će rad međunarodnog krivičnog suda u Hagu doprinijeti smirivanju nacionalizma i pomirenju u regionu moraju biti razočarani ovim presudama. Bile one pravedne ili ne, jasno je da su ojačale nacionalizam i u Hrvatskoj i u Srbiji i na Kosovu. Taj spoj pravde i pomirenja izgleda slab danas, kaže Prelec za DW.

On smtra da je moguće da će dijalog Beograda i Prištine sada usporiti tempo i ozbiljnost onoga o čemu se razgovara: “Međutim, zemlje regiona ne mogu da dopuste da njihova evropska prespektiva i međusobni odnosi budu taoci onoga što se dešava u Hagu. U pitanju su mnogo ozbiljnije stvari koje se odnose na čitave narode, dok se sa druge strane radi o emocijama za pojedine lidere. Zato ove presude neće imati dugoročne posljedice, ali kratkoročno to su ozbiljni događaji koji će se odraziti na političke prilike”, zaključuje Prelec u razgovoru za DW.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.