EU ne razjašnjava da li je konačni cilj dijaloga uzajamno priznanje Kosova i Srbije

Dopisnik Kohe u Briselu Augustin Paljokaj, kaže da EU ne iznosi detalje i ne objašnjava da je krajnji cilj Kosova i Srbije uzajamno priznavanje, već stoji iza izjava o normalizaciji odnosa.

Paljokaj je za KTV dodao da kosovska strana insistira da se ništa ne potpiše bez potpisivanja konačnog sporazuma a da sve teme budu u završnom paketu konačnog sporazuma koji podrazumeva uzajamno priznavanje, prenosi Koha.

On je dodao da srpska strana kaže da se Kosovo obavezalo da će usvojiti zakone u Skupštini, poput povratka Srba.

“EU ima ulogu posrednika, ali ne olakšava da se razume ono što se dešava, ona i dalje prepušta odgovornost stranama da komuniciraju kako žele. Kao što smo videli u SAD, postalo je teško čak i imenovati dokumente koji su potpisani. Jednom je rečeno da je to dogovor dve države, zatim je rečeno da je to dogovor stranaka sa predsednikom. Kada se vratimo na sporazum Tači-Dačić, ni on nije potpisan, to su bili inicijali dvojice premijera, a ni EU nije potpisala“, rekao je on.

Kada je reč o investicijama niko ne može biti protiv, smatra Paljokaj i dodaje da EU zbog ljubomore na ulogu SAD već ima neku vrstu zadovoljstva što SAD prepoznaju svoju ulogu u dijalogu.

“Vašingtonski dijalog bio je akt koji nije proizveo pasus za korekciju granica. Postoje elementi sa kojima se neke diplomate ovde podsmevaju, kao što su posvećenost saradnji na homoseksualnosti i druga pitanja koja nisu povezana sa posvećenošću ekonomskoj saradnji“, rekao je on.

Paljokaj je ocenio da postoji potpuni nedostatak transparentnosti kada je reč o zajednici srpskih opština.

“Poznato je da se Kosovo složilo da stvori ovo udruženje. Mi ga zovemo Asocijacija, Srbija to naziva zajednicom, a EU to naziva i zajednicom i udruženjem. Ono što smo čuli je da Srbija ne želi da se ovo udruženje formira na osnovu odluka Ustavnog suda Kosova, dok Kosovo insistira da se statut tog udruženja zasniva na odlukama Ustavnog suda “, rekao je on.

Prema njegovim rečima, čini se da EU ima više naklonosti prema stavovima Kosova.

“Ali priklonila se i Beogradu, kada je reč o ukorima Kosova zbog ovog sporazuma”, rekao je.

Prema njegovom mišljenju po ovom pitanju mogao bi da bude veliki pritisak na Kosovo.

“Najavljeno je da će se o njemu razgovarati na nivou stručnjaka, krajem sledeće nedelje“, rekao je Paljokaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.