Haradinaj: Pritisci na srpske pripadnike KBS-a suprotni ljudskim pravima, iste metode korišćene prije 10 godina

Većina srpskih pripadnika Kosovskih snaga bezbednosti koji su podneli zahteve za napuštanje KBS-a kao motiv naveli su „direktan pritisak vršen od strane zvaničnih beogradskih vlasti“ – saopštio je na konferenciji za medije u Prištini , kosovski premijer, Ramuš Haradinaj. Javnosti se obratio nakon vanrednog sastanka Saveta za bezbednost Kosova koji je održan nakon što je osam srpskih pripadnika KBS-a zatražilo da napusti ovu snagu. TV Most je u međuvremenu javila da je, prema njihovim nezvaničnim saznanjima, KBS napustilo još 20 Srba. Kosovske institucije i sam Haradinaj za sada nisu ni potvrdili, ni demantovali ovu informaciju. Zvanični Beograd se, nakon više poziva da Srbi ne pristupaju KBS-u, nije oglasio.

Kosovski premijer je takođe podsetio na ranije slučajeve, kako je on ocenio, pritisaka nad srpskim pripadnicima KBS-a, navevši da su oni različite prirode – „tokom putovanja u Srbiju, pritvaranje i ispitivanje, pretnje po život i pretnje njihovim porodicama“.

Kaže da su pretnje vršene i „drugim mehanizmima paralelnih institucija“ – kako kosovski zvaničnici nazivaju institucije u sistemu Republike Srbije koje funkcionišu na Kosovu.

„I mediji su izvestili o oružanim napadima i eksplozivnim napravama koji su ugrozili živote srpskih pripadnika KBS-a. Do ovoga je došlo na Severu, onda su prijavljene i druge pretnje, ali na kraju je to rezultiralo zahtevima za otpuštanje iz KBS-a od strane jednog broja srpskih pripadnika, iz jednog rejona Kosova, koji nije Sever u ovom slučaju,“ dodao je.

Takođe, Haradinaj je rekao da na ovaj način „neko sprovodi zločin nad tim mladim građanima i njihovim porodicama“:

„To je u suprotnosti sa konvencijama, ljudskim pravima i bezbednošću njihovih života. Mi kao Kosovo smo delovali na vreme i preduzeli sve mere kako iznutra, tako i spolja.“

Na pitanje novinara da li su napadi na srpske pripadnike KBS-a u vezi sa najavom Srba da ne prihvataju da u budućnosti budu deo KBS-a nakon transformacije u vojsku, Haradinaj je rekao da je pre nekoliko godina pristup zvaničnika iz Beograda bio da kosovski Srbi ne bi trebalo da učestvuju ni u jednoj kosovskoj instituciji.

„Danas su kosovski Srbi ravnopravni građani na Kosovu i učestvuju u političkom, institucionalnom, socijalnom životu i upravljanju u zemlji. Ovaj pritisak je nerazuman, jer je prošlo vreme, jer su ove metode korišćene pre 10 godina, a mi smo iznenađeni ovom vrstom pristupa koji je nefer,“ dodao je.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.