Istoričari traže od Konjufce da proglasi nevažećim zakone donesene između 1989. -1999.

Savez kosovskih istoričara „Ali Hadri“ – ogranak Dečani, zahteva od predsednika Skupštine Kosova Glauka Konjufce da donese poseban zakon kojim će se odluke, zakoni i drugi akti vezani za Kosovo, koje je Srbija usvojila od marta 1989. do juna 1999. godine, proglasiti nevažećim.

“Odluka Ustavnog suda Kosova, br. 943/16 od 21. maja 2016. godine, neprihvatljiva je i neustavna, ovom odlukom legalizovane su odluke iz vremena nasilnih mera Miloševićeve ere i ugrožen je opšti interes građana, a posebno Dečana”, navodi se u pismu Saveza istoričara upućenom Konjufci.

U pismu se dalje podseća da od decembra 2012. godine, Savez kosovskih istoričara “Ali Hadri” ogranak u Dečanu, ne sprovodi zakon, podzakonske akte, odluke i privremenih mere, donesene u periodu od 1990. do 1999. godine, kada je “režim poslednjeg diktatora Evrope, Slobodana Miloševića, preduzeo niz mera protiv Kosova, a posebno nas zabrinjavaju dve odluke, iz 1993. i 1997. godine, kojima su (aktom poklona) preduzeća i zemljište “Apiko” i “Ilir” otuđene i poklonjene manastiru Dečani”.

Istoričari ističu da su ove “neustavne” odluke legalizovane na sednici Ustavnog suda Kosova 21. maja 2016. godine, kojom je predsedavala Arta Rama-Hajrizi, čiju su ostavku više puta tražili.

Naglašavaju da je Rama-Hajrizi “morala da podnese ostavku kao moralni čin”, jer je prekršila Ustav Kosova.

“Odluka o dodeli imanja manastiru Dečani veoma je loša i antinacionalna presuda, jer je odluka Ustavnog suda Kosova učinila opasan presedan”, navedeno je u pismu.

Udruženje istoričara od Konjufce očekuje razumevanje, jer se, kako navode, dok je bio u opoziciji i sa mesta potpredsednika Skupštine Kosova interesovao za imovinu preduzeća “Apiko” i “Iliri” i po tom pitanju održao sastanak sa predstavnicima Podružnice “Ali Hadri” u Dečanima.

“Želimo vam uspeha u radu i radujemo se zvaničnom sastanku na kojem ćemo detaljnije razgovarati o ideji posebnog zakona”, zaključuje se u pismu i dodaje da se Savez istoričara godinama unazad, sa istim zahtevom obraćao Skupštini Kosova, koja nije imala sluha za njihov zahtev.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.