Koga plaši Unija albanskih opština?

Dok je za premijera Srbije Aleksandra Vučića Unija albanskih opština u regionu “dječja igra”, za gradonačelnike tih opština ovo je šansa za poboljšanje života građana putem saradnje i razmjene iskustava i znanja.

Unija formirana 28. novembra u Tirani broji pet gradova sa većinskim albanskim stanovništvom – Tiranu, Prištinu, Tetovo, Ulcinj i Preševo i predstavlja prvu direktnu međuopštinsku komunikaciju u reigonu.

Na vijest o njenom formiranju reagovali su mnogi u Srbiji. Vučić je poručio “neka se djeca igraju ako im je tako lijepo i lakše”, ali i dodao da je to u političkom i psihičkom smislu opasno jer ljudi mogu da misle da se napravilo nešto veliko.

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić kazao je i da se svi pokušaji kopiranja Zajednice opština sa srpskom većinom svode na narušavanje ustavnog poretka tih zemalja.

Gradonačelnik Prištine Shpend Ahmeti u razgovoru za RSE, međutim, pojašnjava da je ideja Unije saradnja i razmjena.

“Dakle, ideja je da imamo jedan forum diskusija, razmjene iskustava, sa stalnim sekretarijatom preko kojeg možemo da djelimo sve one dobre stvari, ali i da učimo iz grešaka ovih albanskih opština. Ovo je prva direktna komunikacija albanskih opština cijelog regiona”, kaže Ahmeti.

On dodaje da je putem memoranduma iskazan cilj ove unije, a sljedeći korak je formiranje Sekretarijata koji će raditi na organizaciji tematskih sastanaka opština. Za ovaj Sekretarijat uspostaviće se finansijski fond, a u međuvremenu, u Uniju mogu da uđu i ostale zainteresovane albanske opštine.

Kako je objasnio Ahmeti, gradonačelnici će se sastajati barem jednom godišnje, ali će se tematski forumi održavati tokom cijele godine i u njima neće učestvovati samo ove pet opštine, već i druge zainteresovane.

Reakcije u Srbiji Ahmeti smatra suvišnim.

“Njima smeta sama činjenica da mi o tome diskutujemo, a zamislite još kada bi imali neke sporazume među opštinama”, kaže Ahmeti.

To potvrđuje i gradonačelnik Tirane Erion Velia. U izjavi za RSE on ističe kako Tirana sarađuje sa mnogim opštinama država članica EU i da je takva saradnja korisna i za opštine u regionu.

“Mi ćemo sigurno proširiti ovu inicijativu i sa drugim opštinama. Zapravo, sve opštine se trebaju ohrabriti da se organizuju putem foruma kako bi što više učili kako bolje upravljati gradovima”, navodi Velia.

Gradonačelnik Ulcinja Nazif Cungu dodaje da je nepotrebno da se ova inicijativa politizuje od onih koji, možda, i žele destabilizaciju.

“To je zato što mi na ovaj način samo učvršćujemo mostove među državama. Cilj je da jedni drugima pomognemo putem saradnje i razmjene iskustava. Na primjer, saradnja u pripremi za međunarodne projekte, identifikacija novih izvora finansiranja projekata, posebno onih iz IPA fondova, Cross-border i dr. Mi smo kao opština do sada imali dobru saradnju sa Italijom, Hrvatskom, Slovenijom po tom pitanju, i ta iskustva su jako važna”, kaže Cungu za RSE.

Gradonačelnik Prištine vjeruje da će se radom, projektima i idejama dokazati građanima ovih opština da je cilj ove mreže diskusija među Albancima o poboljšanju njihovog života.

“Ali to ne znači da radimo samo za Albance, već ćemo raditi i za ostale nacionalnosti koje žive u tim opštinama i to ne treba nikome da smeta”, ističe Shpend Ahmeti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.